Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pojišťovny si na invalidy najímají detektivy. Hledají simulanty

Sledování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zdravotní sestru Andreu Hollerovou opakovaně natáčel soukromý detektiv. Zjišťoval, zda chodí na rehabilitace, a speciálně se zaměřil na to, jak vládne levou rukou a pravou nohou. Najala ho pojišťovna Kooperativa. Hrozilo jí totiž, že bude muset částečně invalidní Hollerové vyplatit několik set tisíc korun za nepovedenou operaci.

Ženu nejvíc zlobí, že se na nahrávkách, které se Kooperativa neúspěšně pokusila uplatnit u soudu jako důkaz, objevila její rodina. „Manžel i děti mají soukromý život a nevím, proč by do něj měl někdo zasahovat,“ namítá.

ČTĚTE TAKÉ:

Pojišťovny odmítají, že jde o běžnou praxi, připouštějí však, že se ke sledování uchylují. Právě Kooperativa tvrdí, že si detektiva najímá „v méně než 50 případech ročně“.
Zpravidla tak činí v případě, že má silné podezření, že ten, kdo žádá vyplacení pojistky, simuluje, a potřebuje si proto opatřit důkazy. Pojišťovny si stěžují, že pojistných podvodů přibývá.

Zmíněná Kooperativa například uvedla, že v prvních třech letošních měsících zaznamenala meziroční nárůst podvodů o 20 procent. Dohled nad sledovanými pak bývá těsný, což dokazuje březnový výslech detektiva Daniela Sovy, jehož na Hollerovou Kooperativa nasadila. Sova líčil, jak bývalá sestra dochází na rehabilitace, že jí chůze nečiní problémy, dokáže sundat zboží z regálu nad hlavou, a zachytil ji s manželem a dcerou na tenise, „seděla tam na zahrádce, poté, když odcházela, rukou rovnala židličky“.

Sovovo svědectví nejspíš na soudní spor Hollerové s nemocnicí, ve kterém žena požaduje kompenzaci ve výši 852 tisíc korun, podstatný vliv mít nebude. Detektiv nezjistil nic zásadního a soud navíc odmítl jím pořízené nahrávky připustit coby důkaz. Takový postup však zdaleka není pravidlem. Soudy rozhodují různě – kvůli nejednotné judikatuře i kvůli tomu, jak osobní či intimní věci na záznamu jsou. Svědčí o tom další případ, který LN objevily.

Opět šlo o Kooperativu, opět o detektiva Sovu a nově o strojního zámečníka z východních Čech. Muž tvrdil, že mu špona zmrzačila ukazováček, dokáže prst přiblížit jen na pět centimetrů k dlani, nemůže najít práci, a požadoval proto zhruba 400 tisíc korun. Jenže Sova ho natočil, jak v ruce drží list papíru, další drobný předmět a ještě jí dokáže odemknout auto. Soud záznam přijal coby důkaz, a podvodník nedostal ani korunu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...