Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pojišťovny zaplatí za léky víc

Česko

PRAHA Systém stanovování úhrad léků ze zdravotního pojištění se možná opět změní. A s ním i doplatky na léky.

Ještě loni určovaly úhrady ministerské vyhlášky.

Nový, transparentnější systém byl zaveden letos v lednu. Ministerstvo zdravotnictví teď ale předkládá novelu, podle které by se výpočet úhrad od příštího ledna opět pozměnil.

Pojišťovny by pak platily víc než za současného systému.

„Oproti stavu dle současného zákona se každoročně přelejí z prostředků českého zdravotnictví ve prospěch farmaceutického průmyslu minimálně dvě miliardy korun,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Je to velkorysý dar ministerstva zdravotnictví farmaceutickému průmyslu,“ dodal.

Naopak odborník na lékovou politiku Tomáš Doležal považuje navrhovanou novelu za správnou. „Je to změna pozitivním směrem,“ soudí.

Způsob stanovování úhrad od pojišťoven se má změnit tak, že se už nebude úhrada rovnat nejnižší ceně v Evropě, ale průměru tří nejnižších cen. „Systém nejlevnější evropské země byl těžko udržitelný. Znamenalo to v mnoha oblastech zásadní poklesy úhrady a tím pádem riziko zvyšování doplatků,“ uvádí Doležal.

Také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Kubkovu kritiku odmítá. „Je to na výsostně odbornou debatu. Rozhodně se chceme obracet na země, které jsou levnější než u nás,“ uvedl.

I kdyby návrh ministerstva prošel, měl by Státní ústav pro kontrolu léčiv přepočítat do konce roku úhrady všech léků podle stávajícího systému.

***

Úhrady léků z pojištění

* V současnosti mají zdravotní pojišťovny hradit za lék tolik, jaká je jeho nejnižší cena v Evropě.

Až dojde k přehodnocení úhrad podle tohoto systému, očekává se většinou pokles úhrad, a tedy v některých případech nárůst doplatků pacientů.

* Podle návrhu by platily pojišťovny ve výši průměru tří nejnižších cen v Evropě. Tato úhrada bude o něco vyšší, pojišťovny tedy utratí za léky více. Tím pádem by doplatky pacientů mohly být nižší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!