Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. července 2016 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokémoni si podmanili Česko. Tisíce fanoušků plánují společné chytání

Pokémon GO je světovým hitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokémon GO je světovým hitem. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Hra pro chytré telefony Pokémon Go si v posledních dnech získává v Česku čím dál větší oblíbenost, a to i přes to, že zatím není v tuzemsku oficiálně dostupná. Na facebooku má nový počin vývojářů z firmy Niantic již tisíce českých fanoušků, kteří dokonce plánují společné „chytání“ oblíbených kreslených postaviček v centru Prahy.

Pokémon Go navazuje na starší počítačové a karetní hry a také na animovaný seriál.

Hra, která je zatím dostupná pouze v Americe, Austrálii, Británii a Německu. Nejen čeští hráči ale našli způsob, jak ji získat z neoficiálních zdrojů. Vývojáři ale na twitteru varují, že neoficiální verze mohou obsahovat viry.

Pokémon Go funguje na prinicpu tzv. rozšířené reality, kdy zasazuje virtuální postavičky pokémonů do reálných míst pomocí mobilní aplikace. Skrz kameru telefonu pak hráč může tyto postavy „chytat“ - přidat je do své sbírky, dále je trénovat a soupeřit s pokémony ostatních hráčů. Hra s reálným prostředím pracuje, například „vodní pokémoni“ se dají nalézt pouze u vodních ploch.

„Byla to mánie“

„Je to hrozně pestrá záležitost. Miloval jsem různé fantastické příšerky a počet pokémonů neustále roste. Nejen, že jsou kreativní, ale i zábavné, roztomilé,“ řekl hráč Jan Šťástka. Podle něj hra dokáže i z činnosti, jakou je chození, udělat dobrodružství. „Přidává to další vrstvu na normální život - splývá skutečný svět a svět hry, čímž získávají oba určité aspekty toho druhého,“ dodal.

Hru prý začal hrát i z nostalgie. „Jako dítě jsem koukal na seriál a hodně rychle jsem si vyškemral Gameboy a první hru Pokémon Blue. Byla to prostě mánie,“ svěřil se Šťástka. Pokémony hrají i jeho přátelé, mezi sebou se koordinují pomocí facebookových skupin, kde se informují i o nálezech vzácných pokémonů.

Jiní čeští hráči plánují na další dny i hromadná setkání, kde budou postavičky chytat. Ve čtvrtek odpoledne by se měli shromáždit v pražských Riegrových sadech, v sobotu se „trenéři a trenérky“ Pokémonů sejdou na Václavském náměstí. Počtem účastníků chtějí překonat zatím největší sraz hráčů v Sydney, kde se v pondělí sešly asi dvě tisícovky lidí.

Úrazy z nepozornosti

Kolem hry, kterou provozují tisíce nadšenců pohybujících se městy i krajinou s mobilem neustále před očima, panují diskuse. Staví se proti ní například americký památník holokaustu, který usiluje o vyřazení budovy z mapy hry. Podle BBC si také někteří lidé způsobili zranění, když mnohdy v nepřehledném terénu nevěnovali pozornost svým krokům a sledovali displej mobilu.

Niantic na hře spolupracoval společně s firmou Pokémon Company a Nintendo. Akcie Nintenda na začátku týdne díky velkému zájmu o novou hru rychle vzrostly.

Pokémoni se poprvé objevili v roce 1996 ve hrách pro herní zařízení Game Boy. Jejich pojmenování vychází z japonského výrazu pro „kapesní monstra“ (Poketto Monsut?). Na úspěch videoher navázal o rok později kreslený seriál, který je dodnes vysílán po celém světě. Vytvořeno bylo i několik kreslených filmů a počítačových i karetních her.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...