Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokémoni si podmanili Česko. Tisíce fanoušků plánují společné chytání

Pokémon GO je světovým hitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokémon GO je světovým hitem. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Hra pro chytré telefony Pokémon Go si v posledních dnech získává v Česku čím dál větší oblíbenost, a to i přes to, že zatím není v tuzemsku oficiálně dostupná. Na facebooku má nový počin vývojářů z firmy Niantic již tisíce českých fanoušků, kteří dokonce plánují společné „chytání“ oblíbených kreslených postaviček v centru Prahy.

Pokémon Go navazuje na starší počítačové a karetní hry a také na animovaný seriál.

Hra, která je zatím dostupná pouze v Americe, Austrálii, Británii a Německu. Nejen čeští hráči ale našli způsob, jak ji získat z neoficiálních zdrojů. Vývojáři ale na twitteru varují, že neoficiální verze mohou obsahovat viry.

Pokémon Go funguje na prinicpu tzv. rozšířené reality, kdy zasazuje virtuální postavičky pokémonů do reálných míst pomocí mobilní aplikace. Skrz kameru telefonu pak hráč může tyto postavy „chytat“ - přidat je do své sbírky, dále je trénovat a soupeřit s pokémony ostatních hráčů. Hra s reálným prostředím pracuje, například „vodní pokémoni“ se dají nalézt pouze u vodních ploch.

„Byla to mánie“

„Je to hrozně pestrá záležitost. Miloval jsem různé fantastické příšerky a počet pokémonů neustále roste. Nejen, že jsou kreativní, ale i zábavné, roztomilé,“ řekl hráč Jan Šťástka. Podle něj hra dokáže i z činnosti, jakou je chození, udělat dobrodružství. „Přidává to další vrstvu na normální život - splývá skutečný svět a svět hry, čímž získávají oba určité aspekty toho druhého,“ dodal.

Hru prý začal hrát i z nostalgie. „Jako dítě jsem koukal na seriál a hodně rychle jsem si vyškemral Gameboy a první hru Pokémon Blue. Byla to prostě mánie,“ svěřil se Šťástka. Pokémony hrají i jeho přátelé, mezi sebou se koordinují pomocí facebookových skupin, kde se informují i o nálezech vzácných pokémonů.

Jiní čeští hráči plánují na další dny i hromadná setkání, kde budou postavičky chytat. Ve čtvrtek odpoledne by se měli shromáždit v pražských Riegrových sadech, v sobotu se „trenéři a trenérky“ Pokémonů sejdou na Václavském náměstí. Počtem účastníků chtějí překonat zatím největší sraz hráčů v Sydney, kde se v pondělí sešly asi dvě tisícovky lidí.

Úrazy z nepozornosti

Kolem hry, kterou provozují tisíce nadšenců pohybujících se městy i krajinou s mobilem neustále před očima, panují diskuse. Staví se proti ní například americký památník holokaustu, který usiluje o vyřazení budovy z mapy hry. Podle BBC si také někteří lidé způsobili zranění, když mnohdy v nepřehledném terénu nevěnovali pozornost svým krokům a sledovali displej mobilu.

Niantic na hře spolupracoval společně s firmou Pokémon Company a Nintendo. Akcie Nintenda na začátku týdne díky velkému zájmu o novou hru rychle vzrostly.

Pokémoni se poprvé objevili v roce 1996 ve hrách pro herní zařízení Game Boy. Jejich pojmenování vychází z japonského výrazu pro „kapesní monstra“ (Poketto Monsut?). Na úspěch videoher navázal o rok později kreslený seriál, který je dodnes vysílán po celém světě. Vytvořeno bylo i několik kreslených filmů a počítačových i karetních her.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...