Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poklady faraonů za miliardy míří do Prahy. Výstavu možná navštíví i egyptský prezident Sísí

Česko

  5:00
Praha - V Národním muzeu se představí unikátní soubor archeologických nálezů z doby egyptských faraonů. Výstava potrvá od konce června nejméně do konce října. Čeká se, že přiláká až 500 tisíc lidí.

Socha hodnostáře Nefera v pozici písaře. foto: Český egyptologický ústav FF UK

O slávě „svých“ egyptologů mohou Češi často slyšet nebo číst. Letos však budou moci jejich úspěchy také osobně obdivovat. Koncem června začne velká výstava Sluneční králové. V Národním muzeu se představí okolo devadesátky pokladů, které pocházejí hlavně z nálezů české egyptologické skupiny v Abúsíru. Jde o unikum. Egyptská vláda totiž podobně rozsáhlý soubor vzácných předmětů zase tak často do světa nevysílá. Jejich pojistnou hodnotu navíc vyčíslila na miliardu korun.

Grafika - Egyptské poklady.

„Poprvé se z Egypta přiváží takový velký konvolut originálních předmětů. Egypťané je půjčují velice málo. K tomu mají opravdu striktní pravidla, přísné smlouvy a na artefakty si dávají skutečně velký pozor,“ popisuje pro LN ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Příležitost pro diplomaty

„Vystavíme především naše nálezy, ale i další vzácnosti objevené v Abúsíru. Menší část z nich si půjčujeme z Metropolitního muzea ve Spojených státech, z Německa a Japonska. Budou to kusy, které byly objeveny a vyvezeny ještě předtím, než Český egyptologický ústav získal svou licenci pro vykopávky na zmíněném území,“ líčí ředitel Národního muzea.

Co bude v Praze k vidění? Například pětice soch panovníků páté dynastie, kteří byli stavitelsky aktivní v Abúsíru, nebo více než čtyři tisíce let staré sochy pocházející z hrobky princezny Šeretnebtej. „Součástí výstavy bude také podstatná část pohřební výbavy z nevykradené hrobky kněze Iufay, kterou čeští egyptologové v Abúsíru objevili v druhé polovině 90. let,“ přidává mluvčí muzea Lenka Boučková.

Výjimečný objev českých egyptologů. Tajemná ‚faraonka‘ už má jméno

Rozsahem i zaměřením unikátní přehlídka výsledků práce českých i světových archeologů bude zahájena letos mezi 25. a 30. červnem. Přesné datum ještě není známo, je však pravděpodobné, že bude jedním z vrcholů končícího českého předsednictví Visegrádské skupině. V zákulisí se dokonce hovoří o tom, že výstavu by měl zahájit čestný host – egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Diplomatické kruhy jsou v otázce potvrzování takto vysokých návštěv obvykle opatrné. Dokud něco není stoprocentně jisté, přesnou odpověď nedají. Ani tento případ není výjimkou. „Mohu potvrdit, že se o tom dlouhodobě jedná,“ odpovídá na dotaz LN ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Účast státníka z Káhiry by jen stvrdila výsadní postavení, jaké česká archeologie v Egyptě má. Věhlas odborníků ze střední Evropy byl totiž jedním z hlavních důvodů, proč se drahocenné artefakty ze země faraonů podívají do Prahy. „Desítky let práce československých a českých egyptologů, jejich renomé a partnerství s egyptskou památkovou péčí – to jsou podle mě rozhodující faktory, proč se u nás výstava uskuteční,“ podotýká Lukeš.

Dobré vztahy se projevují i ve finanční rovině. Zatímco jiným státům Egypťané účtují poplatky za každý zapůjčený předmět, Češi žádný pronájem platit nemusejí. S Káhirou se podělí akorát o zisky ze vstupného, a to půl na půl. Praha také zaplatí nemalé pojistné; podle dostupných informací se pohybuje v řádech milionů korun.

Muzeum: Přerůstáme hranice

Od druhé poloviny května tak vypukne „šrumec“. Všechny artefakty se v Egyptě bezpečně zabalí a na začátku června letecky přepraví do Česka. „Tamní strana hodně dbá na kompletní dokumentaci. Sledují proto stav předmětů před transportem, po převezení k nám a také v průběhu celé výstavy. Po celou dobu jejího trvání tady budou jejich kurátoři, aby na všechno dohlédli,“ přibližuje ředitel Lukeš.

Výjimečná výstava míří do Prahy. Ze strany egyptské vlády jde o projev uznání, říká egyptolog Bárta

Výstava by měla trvat do konce října, tedy čtyři měsíce. Česká strana však už nyní jedná s egyptskými protějšky o možnosti prodloužit ji na rovný půlrok. Národní muzeum očekává, že o nálezy z doby faraonů bude obrovský zájem, počítá s minimálně 300 tisíci návštěvníků, odhaduje však, že se jejich počet vyšplhá k půl milionu.

Pro Národní muzeum jde i o určitý test. Po dlouhotrvající rekonstrukci by totiž rádo proniklo mezi významné výstavní hráče v rámci středoevropského regionu. „Chceme upozornit, že už i Praha má kapacitu pořádat výstavy, které přerůstají hranice Česka,“ říká Lukeš.