Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buďte na projekt hodní, nabádali znalce na poradách k Čapímu hnízdu

Česko

  9:10aktualizováno  16:25
Soud v úterý pokračoval v jednání v kauze Čapí hnízdo. Z celého dne se omluvil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je na kampani na Nymbursku. Dopoledne jako svědci vypovídali bývalí i současní zaměstnanci farmy. Odpoledne pak promluvili experti, kteří pro úřad posuzovali, zda projekt v dané době splňoval podmínky dotace. „Měli jsme porady zpracovatelů, na kterých nám bylo řečeno, buďte na ně hodní,“ řekl zpracovatel Karel Mojžišík.

Zpracovatelé posudků na projekt Čapího hnízda Karel Mojžišík i Ivana Havlíková u soudu vypověděli, že projekt měl řadu nesrovnalostí. „V projektu byla řada nedostatků, které komplikovaly použitelnost a přínosnost projektu pro region,“ uvedla Havlíková. Soudce Šott se jí poté ptal, zda se během posuzování projektu farmy nesetkala s něčím nestandardním.

„Byl to první projekt, u kterého se mé připomínky řešily ne zcela standardním postupem jako u jiných posudků. Připomínky jsem běžně projednávala s úřednicemi ROP, ale v případě Čapího hnízda se můj posudek projednával i na úrovni vedení celého úřadu, což nebylo obvyklé,“ vypověděla svědkyně.

Mezi úředníky, kteří žádost o dotaci posuzovali, podle Havlíkové nebylo tajemstvím, že se v projektu angažuje Andrej Babiš. „Na úřadu se o zapojení Agrofertu a pana Babiše do projektu Čapího hnízda vědělo. Nebyla to tajná informace. Četla jsem v té době rozhovor s paní Babišovou, kde říkala, že to chtějí využívat jako chalupu. Když jsem pak viděla projekt, byla jsem překvapená,“ řekla u soudu Havlíková.

Svědkyně Havlíková nakonec strávila u soudu přes hodinu a čtvrt. Nejvíce času zabraly otázky Babišových advokátů, kteří se dotazovali na její odbornost či vzdělání. Nestandardní v případu Čapího hnízda podle Havlíkové bylo například to, že firma Imoba, která Farmě Čapí hnízdo pronajímala pozemky pro stavbu areálu, byla nositelem stavebního povolení.

Po Havlíkové se o slovo přihlásila obžalovaná Nagyová. „K obsahu jejího posudku jsme tehdy neměli možnost se vyjádřit. Zpětně mě to mrzí, protože jsme si mohli některé věci vyříkat a nemuseli jsme tady dnes být. Vše jsme tehdy dělali s nejlepším vědomím a svědomím,“ řekla Nagyová.

U soudu po Havlíkové vystoupil také druhý zhotovitel znaleckého posudku Karel Mojžišík, který zkoumal životaschopnost projektu Čapího hnízda před udělením dotace. I on prý během posuzování zažil něco nestandardního. „Měli jsme porady zpracovatelů, na kterých nám bylo řečeno, buďte na ně hodní. Konkrétně na tento projekt. Byl zájem, aby projekt posudkem prošel,“ řekl u soudu Mojžišík. Kdo konkrétně mu danou věc měl říct, si ale už nepamatuje.

Advokáti měli mlčenlivost

Jako první v úterý ráno u soudu promluvila právnička Gabriela Knapová. Ta se údajně měla na valných hromadách prokazovat akciemi Čapího hnízda. Soudce Jana Šotta však hned na začátku upozornila, že je vázána advokátní mlčenlivostí. U soudu tak pouze uvedla, že nikdy nebyla vlastníkem akcií farmy. Na nic dalšího kvůli mlčenlivosti odpovědět nemohla a její výpověď tak po několika minutách skončila.

Podobně rychlá byla i výpověď dalšího advokáta Václava Knotka. Soudu taktéž sdělil, že je vázán mlčenlivostí a vlastníkem akcií nikdy nebyl. Mluvit tak mohl pouze o hovoru s Janou Nagyovou, pro který byl při výslechu na policii zbaven mlčenlivosti.

U soudu potvrdil, že ji při přípravě žádosti o dotaci v roce 2008 sdělil, že za farmou stojí fyzické osoby, a ne žádný velký podnik typu Agrofertu. Po něm se o slovo přihlásila Nagyová, která navázala na jeho slova. „Celou dobu jsem předpokládala, že vlastníkem není Andrej Babiš ani Agrofert, ale že je to jeho nejbližší rodina. Kolik lidí to bylo, jsem ale nevěděla,“ doplnila Nagyová s tím, že ji to stačilo k tomu, aby žádost o dotaci podala.

Vypovídala účetní i bývalý auditor

U soudu dále vypovídal bývalý auditor Rostislav Otřísal, který v roce 2008 prováděl audit farmy Čapí hnízdo. „Nikdy jsme neznali akcionáře. Vím pouze, že bylo vydáno 20 kusů jmenovitých akcií v hodnotě 100 tisíc korun. Jednání k auditu tehdy probíhala v budově Agrofertu,“ řekl Otřísal.

Na dotaci pro farmu se byl později z vlastní iniciativy ptát i na středočeském úřadu. Chtěl mít prý jistotu, že audit proběhl správně. „Bylo mi řečeno, že kdyby to nebylo v pořádku, dotace by nebyla přidělena,“ poznamenal.

Dále promluvila ještě bývalá hlavní účetní Čapího hnízda Knobová, která na farmě působila během výstavby areálu. „O hospodaření farmy jsem detailní přehled neměla, pracovala jsem z domova. Vše jsem řešila s ředitelem Nenadálem a později ředitelem Rakem,“ uvedla.

Soudce Šott se jí ptal, zda účetnictví farmy řešila i s finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovou. „V tom smyslu, že farmě Agrofert ručil za úvěr. Když poskytnete ručení, tak o firmě potřebujete mít přehled,“ vysvětlila.

Šott jí také připomněl její výpověď na policii, kde uvedla, že po svém konci v roce 2010 účetnictví předala Procházkové. „To byla asi nešťastná formulace. Tehdejší ředitel, pan Rak, mi řekl, že účetnictví bude předáno paní Procházkové. Já to fyzicky nepředávala, ty šanony bych si do kabelky nenacpala,“ dodala.

Babiš na farmu jezdí často

Bývalý člen dozorčí rady a nyní manažer centrální vily v areálu Čapího hnízda Ladislav Kmoníček na dotaz soudce uvedl, že Andrej Babiš je na farmě častým hostem. „Objekt vila je VIP ubytovací prostor. Jezdí tam pan Babiš a jeho rodina, případně jeho známí. Podle toho, jak se nahlásí na recepci,“ řekl Kmoníček.

Práci na farmě mu prý pomohla získat Jana Nagyová, se kterou jsou dlouholetí přátelé. „Začínal jsem tam ve stáji u koní, poté mi bylo nabídnuto místo v dozorčí radě. Bral jsem to jako ocenění mé práce,“ poznamenal. O čem dozorčí rada jednala v době, kdy byl jejím členem, si však prý už nepamatuje. O hospodaření farmy prý neměl přehled.

Jako poslední v úterý vypovídal dlouholetý člen vedení Agrofertu a místostarosta za ANO v Benátkách nad Jizerou Jiří Haspeklo. S Babišem se prý nikdy o Čapím hnízdě nebavil. „Jestli tam jezdí? To nevím, ale nepřekvapilo by mě to. Nevidím na tom nic špatného,“ uvedl Haspeklo.

Babišův obhájce Eduard Bruna po jednání výpověď Havlíkové zpochybnil. „On to vlastně posudek nebyl, bylo to expertní stanovisko, to je nezávazné, mělo celou řadu nedotažených otázek. Aby někdo postavil skutkový závěr na tomto, to nepůjde,“ řekl novinářům Bruna. Expertní posudky navíc podle Bruny kritizovaly pouze segmenty projektu, ne celý záměr.

Hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo pokračuje ve čtvrtek, kdy jsou na programu výslechy dalších svědků. Promluvit má například finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková.

V pondělí po týdenní pauze soudce vyhověl návrhu obhájců expremiéra Andreje Babiše, aby znalci prozkoumali duševní zdraví jeho syna Andreje. U soudu jako svědci promluvili bankéři z banky HSBC, která poskytla úvěr pro farmu. „Projekt by nezískal úvěr, pokud by za ním nestál Agrofert,“ řekl bankéř Filip Koutný.

Duševní zdraví Andreje Babiše mladšího prozkoumají znalci z oboru psychiatrie a psychologie. „Termín posudku byl stanoven do 30. listopadu,“ oznámil soudce Jan Šott. Hlavní líčení tak neskončí v říjnu, další blok soudního jednání bude pokračovat i v termínu od 19. do 22. prosince.

Na programu druhého týdne projednávání jsou výslechy svědků. Obžalobě čelí kromě šéfa opozičního hnutí ANO Babiše i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba se cítí nevinní. Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem z ODS.

Soud plánoval v pondělí mimo jiné opakovaný výslech úřednice Evy Filipové, která dohlížela na čerpání padesátimilionové dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc.

15. září 2022

Kauza Čapí hnízdo

Kauzu dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo policisté vyšetřovali od roku 2015, soud začal minulý týden po sedmi letech.

Podle obžaloby Andrej Babiš, tehdy ještě činný jako podnikatel, svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.

Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu pak v únoru 2008 podala tehdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová, dříve Mayerová.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby škoda 50 milionů korun, z toho 42,5 milionů bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionech pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje.

Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma hrozí až desetileté vězení. Státní zástupce navrhuje pro Babiše tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejně dlouhou podmínku a pokutu půl milionu korun. Babiš i Nagyová od začátku vinu odmítají.

Autoři: ,

Prodej bytu 2+1
Prodej bytu 2+1

Gagarinova, Liberec - Liberec VI-Rochlice
3 300 000 Kč

Mohlo by vás zajímat