18. ledna 2017 11:15, aktualizováno  13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na soudu kvůli hidžábu ve škole se zpívala hymna. Soudkyně vykázala veřejnost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 371Diskuse
Lidé přišli k soudu podpořit ředitelku školy Ivanu Kohoutovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé přišli k soudu podpořit ředitelku školy Ivanu Kohoutovou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 10 vyslechl ve středu závěrečné řeči v případu somálské studentky, která žaluje Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli zákazu nošení muslimského šátku, takzvaného hidžábu. Rozsudek vynese 27. ledna. Soud jednal většinu dne neveřejně.

Jeden z přítomných si v síni nasadil motorkářskou přilbu s tím, že vyjadřuje svou víru. Soudkyně ho z jednání vykázala, načež odpůrci islámu začali pak v soudní síni zpívat státní hymnu. Soudkyně Daniela Čejková proto veřejnost po hodině jednání vykázala.

Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání, po škole požaduje 60 tisíc korun a omluvu. Studentka k jednání nepřišla, podle zdroje z jejího okolí má strach z negativní atmosféry.

Mnoho odpůrců islámu dorazilo s transparenty nebo znaky Bloku proti islamizaci. Jedna z odpůrkyň islámu dokonce vyzývala k tomu, aby dívku „ukamenovali, když se jim to tam tak líbí“. Později své vyjádření mírnila.

Odpůrci islámu se scházeli 18. ledna před soudní síní v Praze.
Studentky přišly 2. listopadu podpořit ředitelku Střední zdravotnické školy...

„Stále trváme na tom, že klientka musela odejít ze školy kvůli tomu, že jí nebylo umožněno nošení malého šátku při teoretické výuce. Tento postup považujeme za diskriminační a nezákonný,“ řekla novinářům po skončení jednání obhájkyně studentky Radka Korbelová Dohnalová. „Mrzí mě, že především zastánci druhého názoru nenechají soud zcela svobodně a bez zasahování rozhodnout,“ dodala.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Její právník dodal, že se Ahmednuurová nikdy nestala studentkou školy, instituce ji proto diskriminovat ani nemohla. Podle školy dívka nedodala potřebné dokumenty.

Už ráno se před síní scházeli především odpůrci islámu a studentky, které chtěly Kohoutovou podpořit. Po začátku jednání přihlížející několikrát neuposlechli výzev soudkyně, aby se uklidnili, nevykřikovali a přestali natáčet.

Na jednání se přišli podívat i předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch nebo expert ODS na školství Václav Klaus mladší. Několik lidí přišlo studentku podpořit, byli však v menšině.

Zahalení muslimek

Po výslechu první svědkyně si jeden z přítomných mužů nasadil motorkářskou přilbu s vysvětlením, že se pouze hlásí ke své víře. Upozorňoval na to, že pokrývku hlavy mají v soudní síni i jiní lidé, například obhájkyně studentky nebo další přihlížející. Soudkyně muže upozornila, že u ostatních jde o součást kostýmu, a poté, co stále vyrušoval, ho nechala vyvést ze soudní síně.

Na to se většina přihlížejících postavila a začala zpívat státní hymnu. Čejková poté veřejnost zcela vykázala.

Během veřejné části jednání vypovídala svědkyně Blanka Štefano ze Společnosti pro příležitosti mladých migrantů. Štefano byla u první schůzky Ahmednuurové se zástupkyní ředitelky v červnu 2013. Soudu řekla, že se na schůzce řešila nemožnost nošení hidžábu při praxi v nemocnici, o tom, jestli může studentka nosit šátek při teoretické výuce, se prý nemluvilo. Dalších schůzek se však Štefano nezúčastnila.

Při neveřejné části jednání soudkyně vyslechla bývalého školního inspektora Luboše Bauera. Provedla také některé listinné důkazy.

Somálka má v Česku azyl od roku 2011. Podle právničky ve vlasti čelila nepříznivému osudu, protože měla být proti své vůli provdána za člena ozbrojených milic a protože byla svobodnou matkou.

Ředitelka školy už v listopadu vypověděla, že původní jednání s dívkou se konalo „ve velmi příjemné atmosféře“. Ahmednuurová prý hidžáb na hlavě neměla. První školní den ji pak vyvolala rozhlasem, protože dívka nedodržela dohodu, podle níž měla ráno přinést chybějící doklady. O zákazu nošení hidžábu podle ní vůbec nemluvily.

Na dotaz novinářů, zda by studenti školy mohli docházet na výuku teoretických předmětů s šátkem na hlavě, tehdy ředitelka uvedla, že z bezpečnostních důvodů nemůže u studentů dovolit odlišnosti.

ČTK
  • 371Diskuse

Najdete na Lidovky.cz