9. března 2015 9:47, aktualizováno  11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědkyně: Nagyová chtěla Nečase dostat jako žena, jeho manželku nenáviděla

Svědkyně Alena Hegerová u soudu v pondělí 9. března. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svědkyně Alena Hegerová u soudu v pondělí 9. března. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dalšími výslechy pokračuje Obvodní soud pro Prahu 1 v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Pracovnice Úřadu vlády Alena Hegerová soudu řekla, že byla na jaře 2013 sledována, přičemž akci údajně zařídila Nagyová.

Na rozdíl od předchozích jednání je dnešní veřejné. Na programu je výslech dalších lidí z Úřadu vlády. Vypovídat měla i exmanželka bývalého premiéra Petra Nečase Radka, která ale nedorazila.

Hegerová, která měla na Úřadu vlády na starost Hrzánský palác, prý tušila, že byla na jaře 2013 sledována. Nakonec si ji pozvala tehdy Nagyová do kanceláře na schůzku, kde jí ukázala fotky ze sledovačky. „Jsem focená, jak jedu z práce, pohybuji se ve svém domě,“ uvedla. Sledování prý nařídila Nagyová a týkalo se také Hegerové přítele, řidiče úřadu Jiřího Pertla.

Soud s Janou Nečasovou.

Soud s Janou Nečasovou.

Důvodem prý bylo podezření, že Hegerová zneužívá služební auto, což tvrdí asistentka Nagyové. Pracovnice úřadu to odmítla, protože prý vozidlem jezdila s vědomím Nagyové. Tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul Hegerové a Pertlovi údajně naznačil, že „na úřadu taky nemusí pracovat.“ Dvojici prý sledovala soukromá agentura a Hegerové bylo údajně řečeno, že akce stála 100 tisíc korun.

Pertl soudu řekl, že s Nagyovou zpočátku dobře vycházel. „Pak nastalo nějaké období v jejím životě a s panem Poulem nám vyhlásili válku, sháněli materiály, aby nás mohli vyhodit. Stali jsme se jim asi nějakým způsobem nepohodlní, věděli jsme nějaké věci, o kterých jsme nesměli mluvit,“ dodal. Podle něj se Nagyové nelíbil jeho vztah s Hegerovou.

Advokát Jiří Matzner u soudu 9. března.
Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna u soudu v pondělí 9. března.

Asistentka Nagyové z let 2012 a 2013 Eva Štánská při výslechu řekla, že dostala úkol sledovat Hegerovou a Pertla. Zneužití vozidla ale nemohla potvrdit. „Říkala (Nagyová), že se to musí udělat jinak,“ dodala. Její šéfka tehdy prý také měla podezření, že ji nahánějí novináři a chtěla po Štánské, aby předala dalšímu obžalovanému v kauze, tehdejšímu šéfovi VZ Milanu Kovandovi, denní rozvrh Nagyové.

Hegerová také popisovala, jak fungovalo vedení úřadu. Měla prý sice svého přímého nadřízeného, ve skutečnosti ji ale úkolovala Nagyová. „Pokyny dávala paní ředitelka a nikdo si nedovolil říct, že to tak nebude,“ dodala. Pomáhalo se jí prý i v její domácnosti.

Svědci Alena Hegerová a Jiří Pertl.

Svědci Alena Hegerová a Jiří Pretl.

Nagyová se podle ní také nepěkně vyjadřovala k tehdejší manželce premiéra Radce Nečasové. „Nenávist tam byla. Ty výrazy bych ani nechtěla tady prezentovat, byla to i vulgární slova. Ta paní jí určitě ležela v žaludku z nějaké důvodu. Pana bývalého premiéra chtěla dostat k sobě jako žena a udělala by pro to cokoliv, což se jí i povedlo,“ dodala Hegerová.

Nagyová měla podle svého advokáta Eduarda Bruny obavu o své bezpečí, protože se jí nynější manželka Nečase se jednání neúčastní, omluvila se prostřednictvím advokáta a soud pokračuje v její nepřítomnosti. K soudu dorazili zbylí obžalovaní - dva exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici obžalovaných hrozí až pět let vězení.Hegerová s Pertlem svěřili, že jim někdo vyhrožuje. „Byla to její reakce, že mu (Pertlovi) řekla, že se cítí ohrožena, a z toho vyplynuly všechny ty okolnosti,“ dodal obhájce. Hegerová měla údajně problémy se svým bývalým partnerem, který jí vyhrožoval poté, když se dala dohromady s Pertlem. Nagyová jí radila, ať vše ohlásí policii.

Hlavní líčení začalo loni v listopadu a pokračovalo letos v lednu. Soudkyně Helena Králová zatím vyslechla obžalované a první svědky. Hlavní líčení bylo dosud neveřejné, protože se probíraly informace v režimu utajení týkající se mimo jiné pracovních postupů tajné služby.

Obžaloba se týká údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a s Nagyovou se oženil. Nagyová podle státního zástupce pak ještě na jaře 2013 nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například Kovanda tvrdí, že se nejednalo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.