Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou ve VV všichni debilové? zeptal se prý Kalousek Kočí

Česko

  8:02aktualizováno  14:22
PRAHA - U soudu s Vítem Bártou se dnes probírala i nahrávka, na které Kristýna Kočí hovořila o přípravě vnitrostranického puče s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV). Kočí se bývalému stranickému kolegovi omluvila, nenahrávala ho prý vědomě.

Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka u soudu, 5. dubna 2012. foto: ČTK

"Nikdy v životě jsem s Miroslavem Kalouskem nemluvila o žádné nabídce," uvedla k části nahrávky, která se stala podnětem ke vzniku poslední vládní krize. Kočí prý Kalouska potkala o pauze mezi koaličními jednáními.

"Mezi řečí na chodbě mi řekl, že tohle už opravdu nejde, jestli v těch Věcech veřejných jsme opravdu všichni takoví debilové. A já jsem jenom pokrčila rameny. A Miroslav Kalousek mi říká: ´No, na vás je také vidět, že se vám dvakrát nelíbí, že Věci veřejné takto fungují. Nechápu, jak někdo jako vy může být VV a proč nejdete k nám,´" řekla Kočí.

Podle ní šlo o čistě společenské téma, nikoli o vážnou nabídku. Kočí to prý nebrala vážně, v autě, kde vznikla nahrávka, ale věc v opilosti nadsadila. Ve skutečnosti Kalouskova slova brala jako lichotku.

Rozsudek padne zřejmě příští pátek

Před soudem mimo jiné také uvedla, že jí Bárta prozradil jméno současného policejního prezidenta den před tím, než byl Petr Lessy na místo vybrán.

Rozsudek by mohl podle předběžné dohody soudce se zúčastněným stranami padnout příští pátek, tedy 13. dubna.

Škárka Kočí u soudu podpořil, když uvedl, že nahrávku zveřejnily VV účelově a pouze částečně. Ptal se, proč například VV nezveřejnily část záznamu, na kterém Bárta mluví o tom, že "umí Klause", tedy že má velmi dobré vztahy s prezidentem.

O nahrávce z "večírku s lahvemi těžkého červeného vína" čtěte zde:

Jako první před Obvodním soudem pro Prahu 5 svědčil místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko. Odpovídal především na otázky ke svému vztahu k plzeňskému klubu VV. Uvedl, že byl standardní a stejný jako k organizacím jiných stran.

Bárta měl sochy Napoleona, popisoval Jurečko. Bárta: byl to samopal

Popisoval také svou cestu za tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Tomu spolu s Jiřím Pospíšilem tlumočili nechuť ODS, aby se někdejší primátor Plzně za ODS Pavel Rödl stal šéfem ŘSD na Plzeňsku.

"Rozhodně jsem viděl několik soch Napoleona. Pamatuji se manžetové knoflíky pana Bárty - byly ve tvaru žraloka," popisoval Jurečko návštěvu na ministerstvu. Podle Bárty však má Jurečko "slabou paměť". Je podle něj zvláštní, že si Jurečko "pamatuje, jaké jsem měl manžetové knoflíčky a neví, jak dlouho schůzka trvala."

Místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko

V jeho pracovně prý navíc nebyly žádné sochy: "Byl tam vystavený jen kmotrovský samopal, který jsem dostal, abych mohl bojovat s kmotry." 

Jurečko tvrdil, že se s Jaroslavem Škárkou dříve neznal, seznámil je až Vít Bárta. Připustil, že Škárkovi pomáhal venčit psa nebo shánět byt. Podle svých slov proto, že rád každému pomůže, pokud "tedy nejde o komunistu". Odmítl také tvrzení poslance VV Michala Babáka, že měl být spolu se Škárkou zapojen do puče uvnitř strany.

Kočí se Škárkou se pokoušeli o puč, tvrdí Bárta

Vít Bárta se údajně snažil uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (oba dříve VV). Škárku žalobci viní z přijetí úplatku. Trestní senát by měl znovu vyslechnout Kočí nebo místopředsedu plzeňské ODS Romana Jurečka.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala.

Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil. Oba muži obžalobu odmítli. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Škárka se zase hájí tím, že si peníze nechat nechtěl.

Kočí soudu dříve řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!