Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud dojde k vydání Krejčíře, může se celý proces opakovat, říká advokát

Radovan Krejčíř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Radovan Krejčíř může po vydání do Česka žádat o opakování hlavního líčení v případu, v němž dostal za tunelování Čepra 15 let. Advokát Jaromír Císař vysvětluje, že z pohledu práva by pak byl nevinný.

LN: Jaký by mělo vydání Radovana Krejčíře do Česka význam pro společnost Čepro, kterou vaše kancelář zastupuje?
Nejde ani tak o to, že by si trest odpykal zde. Mohlo by však dojít ke zrušení pravomocného rozsudku a opakování hlavního líčení, v němž byl Radovan Krejčíř po 13 letech v nepřítomnosti odsouzen za pokus podvodu na společnost Čepro k souhrnnému trestu odnětí svobody v délce 15 let. Odsouzený se statusem uprchlého totiž může podat návrh na opakování hlavního líčení. Je tedy otázkou, zda byl rozsudek Krejčířovi do věznice v JAR doručen a zda již lhůta pro podání návrhu na opakování hlavního líčení uplynula, či nikoliv.

LN: Změnila by Krejčířova přítomnost strategii Čepra?
Pozice Čepra by zůstala stejná. Nepředpokládám, že by se důkazní situace změnila. Pak by měl padnout i stejný rozsudek. Pro společnost by to ale znamenalo další zdržování a náklady.

LN: Jak dlouho lze předpokládat, že by proces znovu trval?
To lze těžko odhadnout, zřejmě roky. Je totiž pravděpodobné, že Krejčíř by využil všechny možné procesní prostředky, aby vydání verdiktu ztěžoval a oddaloval. Daleko větší zátěž by to však byla pro státní zastupitelství a soudy, které by znovu musely věc projednat. To by zřejmě znamenalo i opakované výslechy svědků a znalců v rozsahu desítek hodin.

Radovan Krejčíř u soudu
Radovan Krejčíř

LN: Společnost Čepro koncem srpna požádala o výkon rozhodnutí. O jakou částku jde? A byl by v případě znovuotevření kauzy výkon rozhodnutí přerušen, nebo vzat zpět? Jaké komplikace by to mohlo přinést?

Ano, o výkon rozhodnutí jsme požádali, protože v tuto chvíli máme pravomocný a vykonatelný rozsudek. Jde o 18 412 000 Kč a příslušenství v podobě úroků z prodlení. K dnešnímu dni činí celková částka přibližně 28 milionů. Důležité je připomenout, že tuto sumu jsou společnosti Čepro povinni zaplatit oba odsouzení společně a nerozdílně. Tedy nejen Krejčíř, ale také Martin Pechan. Pokud by na základě Krejčířova návrhu skutečně došlo ke zrušení pravomocného rozsudku v důsledku opakování hlavního líčení, pozbyla by vůči němu společnost Čepro exekuční titul, a proto by došlo k zastavení exekučního řízení. Ovšem pouze ve vztahu k osobě Radovana Krejčíře, vůči Martinu Pechanovi by výkon rozhodnutí pokračoval.

LN: Může si Krejčíř vůbec v České republice odsedět 35 let vězení, které dostal v JAR?
Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože veškeré okolnosti trestních řízení vedených v JAR a podrobnosti vydávacího řízení jsou mi známé pouze zprostředkovaně. V obecné rovině lze ale říci, že tento scénář není příliš pravděpodobný. Podstatná je v této souvislosti výše trestu, která byla, popřípadě ještě bude, Radovanu Krejčířovi uložena za jednotlivé trestné činy. O celkové délce trestu vykonávaného na území JAR, nebo České republiky, bych ovšem nerad spekuloval. Konečná dohoda mezi ministerstvy spravedlnosti obou zemí bude bezesporu zohledňovat mnoho dalších okolností.

Jaromír Císař, advokát

Jaromír Císař, advokát

LN: Co by bylo technicky s trestem, kdyby se Krejčíř vrátil?
Konkrétní výše a způsob jihoafrického výkonu trestu v České republice by byly předmětem dohody mezi ministerstvy spravedlnosti. Je dost možné, že dohoda států ztroskotá právě na této otázce. Problém spočívá v tom, že horní hranice trestu odnětí svobody je u nás nižší než v JAR. Pokud by Jihoafrická republika neakceptovala výkon nižšího trestu, může to znamenat, že tamní ministerstvo nemusí s vydáním souhlasit.

Nelze zapomínat ani na další trestní řízení vedená v JAR proti Krejčířovi, v nichž dosud nepadl pravomocný rozsudek. Dovedu si představit, že případné uložení dalšího trestu může mít vliv na vyjednávací pozici ministerstva spravedlnosti JAR. Možné je i to, že jednání o Krejčířově vydání bude odloženo do doby, než budou tato trestní řízení skončena.

LN: A co těch 15 let, které Krejčíř dostal za tunelování Čepra?
Trest odnětí svobody v délce 15 let byl Krejčířovi uložen jako souhrnný, tedy za všechny trestné činy, pro které byl pravomocně odsouzen. To je další věc, která komplikuje predikci dalšího vývoje. Krejčíř byl odsouzen v nepřítomnosti, a není důvod se nedomnívat, že by nechtěl zopakovat nejen hlavní líčení v kauze společnosti Čepro, ale také další trestní řízení, například ve věci s ak ciemi Tepláren Otrokovice nebo daňových podvodů společnosti M5.

Otázkou, na kterou neumím odpovědět, je, jaké rozsudky mu dosud byly řádně doručeny, respektive v jakých trestních věcech může po případném návratu požadovat opakování hlavního líčení.

Domnívám se však, že pokud k vydání Radovana Krejčíře dojde, bude požadovat opakování maximálního počtu trestních řízení. V tu chvíli bude opět z pohledu soudů v pozici obžalovaného a stejně jako v případě jakéhokoliv jiného obžalovaného u něj bude třeba ctít presumpci neviny.

Krejčíř a Čepro

■ V lednu 2003 podal žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalobu, podle níž se měli Radovan Krejčíř s Martinem Pechanem v období let 2002 a ž2005 dopustit několika trestných činů.

■ Zejména měli využít fiktivní doklady o prodeji pohonných hmot společnosti Bena, Venturon Investment a M Port, aby zorganizovali podvodné uplatnění pohledávek za státním podnikem Čepro u soudu. V souvislosti s tím měli zorganizovat zadržení poštovních zásilek od soudu, aby se o nich podnik nedozvěděl. V tom jim napomáhala úřednice, která měla v Čepru na starosti doporučené zásilky a soudní obsílky zadržela. Jejich cílem bylo zabránit Čepru, aby se proti uplatnění pohledávek mohlo účinně bránit. Pohledávky byly dále postupovány do ciziny,mimo jiné na lichtenštejnskou společnost Global License and Services Establishment.

■ Na konci března 2018 Vrchní soud v Praze potvrdil prvostupňový rozsudek, a Radovan Krejčíř tak byl pravomocně odsouzen na 15 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou a k trestu zákazu činnosti v délce pěti let. Krejčířova česká advokátka Karolína Babáková s rozsudkem nesouhlasí ak Nejvyššímu soudu podala dovolání.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Prodej bytu 3+1, 66 m2, lodžie
Prodej bytu 3+1, 66 m2, lodžie

Pod Saharou, Libčice nad Vltavou, okres Praha-západ
3 720 000 Kč