Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Situace je neúnosná, poškozuje celou stranu. Věcí se bude zabývat Výkonná rada, říká Fiala k výrokům Klause ml.

Česko

  11:21aktualizováno  15:58
Praha - Podle předsedy ODS Petra Fialy se Václav Klaus mladší stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS. Jeho budoucnost ve straně mají občanští demokraté řešit na jednání výkonné rady, uvedl Fiala v rozhovoru pro server iDnes.cz poté, co poslanci ODS ve středečním usnesení poslaneckého klubu vyzvali Klause mladšího k odchodu poté, co přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do koncentračních táborů.

Předseda sněmovního výboru pro školství Václav Klaus mladší. foto: František VlčekMAFRA

„Situace je už neúnosná. Toto se netýká už jen klubu, ale poškozuje to celou stranu,“ dodal pro iDnes.cz Fiala. Věcí se tak bude v sobotu zabývat Výkonná rada ODS, řekl Fiala. Poslanci ve středečním usnesení mimo jiné vyzvali Klause k odchodu z klubu, ten to ale vzápětí odmítl. Ve čtvrtek Klaus potvrdil, že jeho stanovisko je neměnné. Podle Fialy tím celá záležitost nekončí, varianty dalšího postupu chce nejprve probrat se stranickými kolegy.

Klub se v usnesení distancoval od úterních Klausových slov, kdy přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět  a ve čtvrtek svůj postoj znovu potvrdil.

„Nepochybně ta situace už překračuje jenom záležitost poslaneckého klubu, dotýká se celé naší politické strany, proto je logické, aby se jí zabývala výkonná rada. Ta zasedá v sobotu, takže se touto věcí budeme také zabývat,“ řekl Fiala. „To, co mohu říci jednoznačně: nekončí to tímto usnesením a tou reakcí Václava Klause. Budou následovat další kroky,“ doplnil. Konkrétní být nechtěl.

„Byl jsem to já, kdo nejprve vyzval Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub. Z toho je vidět, že já sám považuji situaci za vážnou, za takovou, že poškozuje naši politiku, naši důvěryhodnost u voličů. Proto je potřeba to řešit,“ poznamenal předseda.

Podle něj politická strana může unést různé temperamenty, různé osobnosti, různě formulované názory. „Ale co politická strana nemůže unést, když se někdo dlouhodobě rozchází s její politikou, s jejím programem, politickým stylem. To se v případě Václava Klause stalo a teď ty události dospěly do bodu, kdy pro nás bylo nutné přijmout tuto výzvu a vyzvat Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub,“ dodal Fiala.

Rozhodnutí klubu ODS nepřekvapilo bývalého prezidenta, někdejšího předsedu občanských demokratů a otce poslance Václava Klause. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce,“ uvedl Klaus starší. Podle něj musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Fiala se na Twitteru ohradil, že od původní ODS se odklonil právě Václav Klaus.

Klaus má čas si vše promyslet

Podle místopředsedy strany a plzeňského primátora Martina Baxy bylo středeční usnesení poslaneckého klubu ODS velmi silné a jasné. Pokud by Klaus mladší setrval na svém stanovisku, nějaký orgán ODS se k věci brzy sejde a poradí se o dalším postupu, řekl ve čtvrtek Baxa. Podle místopředsedy strany Martina Kupky má nyní Klaus čas na vyhodnocení argumentů.

Klub se v usnesení distancoval od úterních Klausových slov, kdy přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

Martin Baxa.

Martin Baxa.

Klaus teď má podle Baxy čas si vše promyslet. „Pokud Václav Klaus říká, že je členem ODS, tak jeden z vrcholných orgánů strany ho vyzval k tomu, aby z poslaneckého klubu odešel. To si myslím, že při ctění nějakých základních zásad toho, jak fungují orgány strany, by měl Václav Klaus respektovat,“ řekl Baxa. Pokud Klaus svůj postoj nezmění, v brzké době se podle Baxy sejde nějaký stranický orgán a poradí se.

Potvrdil to také Kupka. „Jistě se k tomu vrátíme. Je to věc čerstvá, myslím si, že v tomhle směru se sluší dát nějaký rozumný čas a prostor na to, aby vyhodnotil věcné argumenty, které zaznívaly,“ uvedl.

Výrok ‚překročil hranice myslitelného‘

Výrok o rozhodování židovských výborů podle Baxy „překročil hranice všeho myslitelného, co je možné například na půdě Poslanecké sněmovny říci.“ Podle Kupky je vyjádření naprosto nepřijatelné. „Ten příměr skutečně nesedí a nemůže sedět, protože historická událost holokaustu s miliony obětí není souměřitelná s ničím,“ řekl.

Dlouhodobým problémem je podle místopředsedů ale také zásadní programový rozchod Klausových názorů se stanovisky ODS. Jedním z takových témat je členství v Evropské unii. „Václav Klaus znovu v nedávné době zdůraznil to, že by se fakticky mělo odejít z Evropské unie, což je v naprostém rozporu s politikou ODS, kdy členství v Evropské unii je nepřekročitelným axiomem naší politiky a absolutně musíme odmítnout jakékoli interpretace toho, že bychom uvažovali o odchodu,“ uvedl Baxa.

Oba zmínili také téma zahraničních misí. Klaus dříve zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Kupka také připomněl, že Klaus loni podpořil ve volbách do Senátu spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Jakl tehdy skončil pátý, za ODS kandidoval herec Vladimír Kratina a byl třetí. Obě záležitosti v srpnu řešil poslanecký klub ODS, předseda strany Fiala tehdy po jednání uvedl, že si poslanci výroky vyříkali.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat