13. dubna 2018 7:54, aktualizováno  9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud nás ANO osloví, jsme připraveni jednat, oznámilo vedení ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nejužší vedení ČSSD oznámilo, že je ochotno opět začít jednat s hnutím ANO o případné vládě. Oficiální nabídku prý ale strana zatím neobdržela. Předsednictvo a výbor ANO ve čtvrtek uložily vyjednávacímu týmu, aby rozhovory s ČSSD obnovil. Předchozí jednání skončilo minulý týden neúspěchem kvůli sporům o personální otázky.

„Oficiálně žádné oslovení nepřišlo, řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Podle něj strana ví o rozhodnutí ANO jen z médií. „Míč je na jejich straně,“ doplnil Hamáček.

„ANO ví, s čím jsme se minule rozcházeli,“ odpověděl Hamáček na dotaz novinářů,  jaké posty či ústupky od ANO by ČSSD tentokrát při jednání chtěla.

Předsednictvo ČSSD by se mělo podle Hamáčka sejít příští pátek, protože je to velký orgán a je třeba jeho schůzi předem zorganizovat. „Pokud bychom dospěli k dohodě, bude předložena všem členům sociální demokracie k rozhodnutí,“ řekl. ČSSD je podle něj povinna jednat, protože je odpovědná strana a v Česku už dlouho chybí stabilní vláda.

Prezident Miloš Zeman poté doporučil předsedovi ANO a premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby o vládě nyní jednal s SPD a KSČM. Vůči tomu měla ale část zástupců ANO výhrady, vadila jim hlavně podpora ze strany SPD, označované za extremistickou.

130731 apr 18

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček v reakci na rozhodnutí vedení ANO uvedl, že pokud toto hnutí stojí o obnovu jednání, jeho strana si představu ráda vyslechne. Na twitteru napsal, že ČSSD je vždy otevřena serióznímu jednání ve prospěch země a jejích obyvatel. Statutární místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola předpokládá, že Babiš představí nástin nových podmínek. Teprve poté se sociální demokraté podle něj rozhodnou, zda se k jednacímu stolu vrátí.

ČTK
  • 17Diskuse