Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit, uvedl Babiš. Prý existuje příliš mnoho výjimek

Česko

  16:38aktualizováno  17:40
Praha - Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném v neděli na svém Youtube kanále. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Dále premiér oznámil, že končící ministr zdravotnictví Roman Prymula se bude dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny.

Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra „strašně moc“ výjimek. Uvedl také, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.

Kvůli rostoucímu počtu nakažených hlavně mezi seniory nad 65 let bude podle Babiše potřeba, aby se vláda opatřeními proti koronaviru znovu zabývala. Dosavadní podle něj nefungují, někteří lidé je nedodržují. „Příští týden bude klíčový. A pokud se nestane zázrak, nám nic jiného nezbude, jenom ta opatření ještě přitvrdit. Bohužel,“ řekl. Vyzval k zodpovědnosti a solidaritě se staršími spoluobčany.

„Já tady nic nebudu slibovat, protože já nevím, co bude s tím virem, nevím,“ uvedl premiér. Připomněl, že na koronavirus není žádný lék a počty nakažených rostou v celé Evropě.

Světlem na konci tunelu je podle Babiše vakcína. Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince, řekl. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé na 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.

Pokud v úterý neklesnou přírůstky nakažených, budou potřeba další opatření, varoval Prymula

Zpřísnění opatření proti koronaviru v neděli avizoval i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Předpokládá, že bude potřeba, pokud v úterý neklesne denní přírůstek nakažených proti rekordním číslům z tohoto týdne, kdy se počet nově odhalených případů dostal v pátek až nad 15 000. Bez dalších omezení by podle Prymuly trval nestandardní režim až do Vánoc. Jak by mohlo další zpřísnění restrikcí vypadat, ministr ani Babiš v neděli neupřesnili.

V připravované polní nemocnici v pražských Letňanech společnost Linet ve...
Okresy Zlín a Uherské Hradiště jsou nejzasaženějšími regiony COVID-19. Nápor...

Dosavadní opatření, která mají zabránit šíření nákazy a zahlcení zdravotnického systému pacienty s nemocí covid-19, stát postupně zavádí od září, v poslední době jsou změny restrikcí překotné. Po posledním přitvrzení je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Čtvrteční zpřísnění přitom začalo platit jen den poté, co vláda nařídila od středy nosit roušky i venku na území obcí, pokud jsou lidé v menší než dvoumetrové vzdálenosti.

Hasiči do Česka přivezou 150 plicních ventilátorů z Maďarska, distribuce bude podle požadavků krizového štábu

Babiš v neděli také řekl, že stát nestíhá hledat kontakty nakažených koronavirem, kteří by mohli být také infikovaní a nemoc šířit dál. Počet hovorů nakaženým denně se za dva týdny zdvojnásobil nad 10 000, víc než 4000 lidí denně o svých kontaktech vyplní formulář na internetu v takzvaném sebetrasování, laboratoře nyní zvládnou udělat rozbor 47 000 odebraných vzorků za den, uvedl premiér. Ale to nestačí, doplnil. Testování a trasování je podle něj potřeba urychlit a zefektivnit. „Musí ministerstvo zdravotnictví na to předložit urychleně projekt,“ doplnil.

Za nedostatečné kapacity pro testování a hledání možných nakažených Babiše dlouhodobě kritizuje opozice. Podle ní to přispívá k šíření koronaviru. Babiš v minulosti uváděl, že trasování bude stát zvládat pomocí projektu Chytrá karanténa.

Výběr výroků premiéra Andres Babiše (ANO) k zavádění přísnějších opatření proti šíření koronaviru:

  • K zavádění plošných opatření se vláda poté, co se na koncem května a začátkem června uvolnila velká část omezení, stavěla skepticky. „Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni... Naším úkolem je, abychom zvládli ekonomickou krizi... Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření," řekl například 5. června, kdy se řešilo ohnisko v Karviné, premiér Babiš.
  • „Naší prioritou je ochránit zdraví lidí, ale zároveň totálně nezničit společenský, kulturní i sportovní život. Musíme vnímat i realitu, že vir se mění a dnes je slabší, než byl na jaře. Takže opatření, která byla učiněna, jsou dostatečná a dobrá. Musí se to řídit skrze epidemiologický semafor. Samozřejmě do toho přichází i ekonomický pohled. Už to není jako za první vlny, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli," komentoval Babiš v Mladé frontě Dnes 22. srpna zmatky při zavádění opatření od 1. září, kdy se část už ohlášeného povinného nošení roušek zase zrušila.
  • „Nejdříve nás opozice a média kritizovaly za to, že děláme opatření hned. Ze dne na den. A teď nás zase kritizujete za to, že to děláme se 14denním předstihem a ještě dlouho před samotným zavedením naše opatření revidujeme. Každý může udělat chybu a jen hlupák nemění své názory," uvedl v uvedeném rozhovoru pro MfD Babiš.
  • Deníku Právo pak řekl, že vláda „chce nechat lidem svobodu, ať se rozhodnou... říkáme ano, ti starší by se měli chránit, ale neměli bychom všechno nařizovat".
  • Po zavedení přísnějších opatření včetně uzavření všech škol kromě mateřských v polovině října Babiš apeloval v projevu na sociálních sítích na lidi, aby zůstali doma. „Já vás prosím, zůstaňte doma, zůstaňte s rodinou. Pokud můžete, pracujte z domu," řekl.
  • „Nejdůležitější je nemít ten kontakt, to znamená nikam nechodit, necestovat, být s rodinou, a když jste s rodinou, tak vlastně nepotřebujete ani tu roušku," prohlásil 18. října - den předtím, než vládla zpřísnila omezení.
  • Ve středu 21. října, kdy vláda zatím naposledy zavedla další přísnější opatření, Babiš znovu apeloval za dodržování pravidel. „Můžeme říct, že jsme udělali různé chyby v minulosti možná od té první vlny, ale myslím, že teď jsme ve fázi, kdy to vláda musí zvládnout. Žádná vláda na světě to nezvládne bez podpory občanů, bez toho, aby občané dodržovali opatření," řekl také premiér.
  • „Dělali jsme chyby, že jsme si mysleli koncem května, kdy skončilo to kvazirozvolňování, že jsme to zvládli," podotkl ve středu Babiš.
  • „Můžu říct, že jsme udělali maximum, děláme to od února... Můžete mi vyčítat, že jsem nepredikoval, jak se bude vir chovat. Můžete mi vyčítat, že neumím dobře mluvit a občas se vyjadřuji špatně," dodal premiér, který připustil že v minulosti plošná opatření a uzavření ekonomiky a běžného života vylučoval.
  • „Neuměl jsem si představit, že by se tohle mohlo stát, bohužel se to stalo a my musíme v první řadě chránit životy občanů," konstatoval.
Autor: