Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud šéfovi Besipu má koncepce nevyhovuje, ať jde, říká ministr Prachař

Evropa

  6:00
Šéf Besipu Roman Budský na svou funkci rezignoval. Prohlásil, že se v ní cítí zbytečný, protože ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) jeho připomínky a návrhy ignoruje. "Tak to rozhodně není, ale nechci zabředávat do nějakých spekulací," řekl Prachař v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Jisté však podle vyjádření Prachaře je, že koncept Besipu se bude měnit, z televize zmizí například vzdělávací program Besipek.

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). foto: ČTK

Spor o fungování Besipu

  • Šéf oddělení ministerstva dopravy Besip Roman Budský rezignoval na svou funkci. Odchod zdůvodňuje osobní nevraživostí ze strany ministra dopravy Antonína Prachaře.
  • Prachař obvinění odmítá, za pravý důvod Budského rezignace má neshody ohledně koncepce Besipu, kterou jeho dosavadní šéf připravoval. Prachař má výhrady zejména k externím subdodávkám, které podle něj tvoří sedmdesát procent všech dodávek.

.

  • Budský Prachaře požádal o navýšení rozpočtu na chod Besipu, což ale ministr odmítl.
  • Je možné, že kvůli snížení rozpočtu ze 40 na 17 milionů skončí i natáčení vzdělávacího pořadu Besipky na České televizi.

Lidovky.cz: Šéf oddělení ministerstva dopravy Besip Roman Budský tvrdí, že jste s ním ohledně dalšího fungování projektu odmítl hovořit. Vidí za tím hlavně osobní antipatii.
Tak to rozhodně není. Pan Budský měl nějaký pocit, že koncepce nevyhovuje jeho představám, tak dal výpověď. Pan Budský se rozhodl tak, jak chtěl, nebudu ho přemlouvat, ať jde, když se tak rozhodl. Nechci zabředávat do nějakých spekulací. Panu Budskému zřejmě nevyhovovaly podmínky, které jsem mu nastínil. Nehledejme v tom žádné spekulace, žádné politikum.

Lidovky.cz: Pan Budský ale tvrdí, že se se současnou koncepcí projektu ani neměl možnost seznámit, určité informace získával přes třetí osobu, protože jste mu je prý neposkytl. Je to pravda?
Tak to není, pan Budský mě dvakrát navštívil, hovořili jsme spolu o tom.

Lidovky.cz: Zejména druhá schůzka se ale podle pana Budského nesla v nepřátelském duchu a nabyl dojmu, že na projekt bezpečnosti silničního provozu, pokládáte za neužitečný. Pak jste jej prý už nekontaktoval.
Pan Budský mi předložil projekt televizních Besipek, já jsem se na něj podíval, ale myslím si, že navýšení rozpočtu i kvůli tomuto televiznímu spotu, je zbytečné. Panu Budskému jsem jeho projekt neschválil, protože v něm bylo více než sedmdesát procent subdodávek, což není naše politika. Já bych chtěl, aby útvar Besipu vykonával více vlastní činnost.

Co je Besip?

  • Hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR.
  • Expertní orgán v oblasti působení na lidského činitele.
  • Za cíl si klade snížení počtu usmrcených osob v silničním provozu do roku 2020, na úroveň průměru států evropské unie a snížení počtu těžce zraněných osob o 40 % oproti roku 2009
  • Pořádá informačně preventivní kampaně na celostátní úrovni, jejichž součástí je i pořad Besipky vysílaný Českou televizí.

Lidovky.cz: Budský ale tvrdí, že externí zakázky jsou nutné. Konkrétně například statistiky dopravních nehod, pracovník, co píše PR články...
A není vám to podezřelé, že rozdá zakázky externistům, když je to takový profík?

Lidovky.cz: Pokud tedy rozpočet zůstane o šedesát procent nižší, Besipky z televize zmizí, zůstane projekt nadále v takové podobě, jak jej známe dnes?
Já jsem rozpočet neseškrtal, rozpočet je daný na letošní rok od mého předchůdce. Nemohu měnit rozpočet po pár měsících, kdy jsme ve funkci. Jakmile bude nová koncepce hotová, seznámíme s ní veřejnost. Potřebujeme čas na práci a já nechci vzkazovat přes média lidem, kteří na koncepci pracují, jakým směrem by se měli ubírat.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....