Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud skončím, kauzu práv zametou pod koberec, říká Dvořáková

Česko

  13:16
PRAHA - Šéfce Akreditační komise Vladimíře Dvořákové, která pomohla odhalit skandál na plzeňských právech, končí volební období. Někteří členové ODS jsou proti jejímu jmenování na dalších šest let. "Nechci to politizovat, ale pokud mě odvolají, beru to jako jistý signál společnosti, že se ta kauza má zamést pod koberec," řekla Dvořáková serveru Lidovky.cz.

Vladimíra Dvořáková. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Dvořáková upozorňovala na podivné praktiky na plzeňských právech. Nyní ji hrozí, že bude muset své místo předsedkyně komise opustit. Ministryně školství Miroslava Kopicová sice vládě navrhla, aby ve funkci pokračovala dalších šest let. Proti znovujmenování Dvořákové se ale postavila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ministr obrany Martin Barták (oba nominovaní do vlády ODS) a vlivný náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr, informovala o tom MF Dnes.

LN Máte zprávy, že by vás chtěli z čela akreditační komise odvolat, respektive, že si někdo nepřeje, aby vám byl prodloužen mandát?
Jakési signály jsem dostala. Jelikož jsem byla žádána, abych odpověděla na nějaké doplňující informace pro připomínková řízení, která teď rozjela některá ministerstva. Někdo například zpochybňoval moji odbornou kvalifikaci, takže jsem byla požádána, abych ji doložila. Mám také signál, že ta hodnocení neprobíhají nijak jednoduše. Mimochodem, nikdy v minulosti se žádné připomínkové řízení při jmenování akreditační komise nekonalo. Ale poslední slovo má vláda, tak uvidíme...

LN Kdo by na vašem odchodu z čela komise mohl mít zájem? Objevily se informace, že za tím stojí vlivní ministři z ODS?
Rozhodně to nechci politizovat a říkat, že je to stranická záležitost. Určitě jsou lidé, kterým vadilo, že se odkrývaly kauzy a podivné praktiky na právech v Plzni, ale nerada bych, aby to bylo vnímáno

Lidé, kterým vadí Dvořáková

V kauze plzeňských práv jsou namočeni politikové ODS Ivana Řápková a Milan Jančík, navíc bývalý děkan Milan Kindl má právní kancelář s exministrem za ODS Pavlem Němcem a společně zastupují ČEZ. Ministryně Kovářová je Němcova nástupkyně v úřadu a známá, zatímco Bartákův bezpečnostní ředitel na ministerstvu je David Průša, jeden z podezřelých absolventů plzeňských práv.

O osudu šéfky komise rozhodne vláda příští týden. Na ministerstvu školství nyní probíhá takzvané připomínkové řízení.

jako záležitost čistě politická. Nechci ukazovat na ODS, jelikož Jiří Pospíšil je také z ODS a nemyslím si, že by měl na celé věci zájem. Materiály, které se dostaly na veřejnost (vyjádření ministryně Daniely Kovářové a kolegy z obrany Martina Bartáka, které zaslali ministerstvu školství - pozn. redakce) k dispozici nemám.

LN Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a ministr obrany Martin Barták vám například vytýkají, že jste na veřejnosti komentovala otázky, ještě než k nim komise zaujala stanovisko. Co na to říkáte?
Komentovala jsem věci, ke kterým komise již měla stanovisko, to
bylo dokonce zveřejněné na webu. Na veřejnosti jsem vystupovala v době, kdy se kauza dostávala do větších obrátek. Vysvětlovala jsem souvislosti a říkala, že otevíráme nová hodnocení na základě nových informací. To byla úplně běžná věc. Nezveřejňovala jsem závěry akreditační komise, to jsem udělala až poté, co k nim komise došla. Také soud uznal, že jsem o těchto věcech hovořila ve veřejném zájmu. Žaloba pana Teleckého na mou osobu byla před několika dny zamítnuta.

LN Mohl by na vašem sesazení z funkce mít zájem například exministr spravedlnosti Pavel Němec?
S exministrem Němcem jsem nehovořila, ale to, co naznačují novináři, kdy se objevuje problém zastupování ČEZu kanceláří Kindl, Němec... Mám pocit, že asi nebudu patřit mezi jeho favority. Ale kdo a jak, to už jsou pro mě spekulace, které nejsou podstatné.

LN Nelitujete toho, že jste aféry kolem plzeňských práv veřejně komentovala?
Rozhodně nelituji. To, že jsem to komentovala nakonec pomohlo k hlubšímu rozkrytí celé aféry. Rozhodně jsem nechodila za novináři, to oni chtěli ty informace a díky nim se podařilo dostat se do mnohem větší hloubky toho problému. Média našla celou řadu souvislostí, o kterých jsme my neměli možnost pátrat. My nejsme vyšetřovací komise. Jsem velmi ráda, že jsem to udělala, že se celá kauza dostala na veřejnost - i za cenu, že mě to bude stát funkci. Pokud by to odvolání nastalo, byl by to podle mě signál společnosti: Vidíte-li něco špatného, radši to neříkejte, nevystupujte a zameťte to pod koberec.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!