3. června 2018 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud vláda nezdaní náhrady za církevní restituce, nepodpoříme ji, hrozí komunisté

Pavel Kováčik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kováčik | foto: KSČMReprofoto

PRAHA KSČM nepodpoří menšinovou vládu Hnutí ANO a ČSSD, pokud jim nezaručí, že jejich poslanci budou hlasovat pro zdanění náhrad církevních restitucí. Bod sice není v programovém prohlášení vlády, ale podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika je to pro komunisty nepřekročitelná podmínka.

Pavel Kováčik to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

V krajích v současné době probíhá referendum mezi členy sociální demokracie, jestli půjdou, nebo nepůjdou do vlády s hnutím ANO a trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem. Obě strany už předběžně dojednaly tichou podporu komunistů, která má umožnit vznik vlády.

Ta je ovšem možná jen za určitých podmínek, jak řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Jednou z nich je právě i zdanění náhrad církevních restitucí. 

Projednat nestačí

„Zákon, který je z naší dílny, je ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně a pokud bude projednán, není potřeba ho dávat do programového prohlášení. Pokud nebude nebo nebude dojednán, zajisté bude nějaká zmínka v dohodě o případné podpoře nebo toleranci,“ řekl Kováčik. Na možnost, že by poslanci z řad hnutí ANO a ČSSD zákon nepodpořili, reagoval slovy: „Pak ať si jednají, s kým chtějí.“ 

Na tomto základu je podle Kováčika položená podpora komunistů. Pokud poslanci zákon sice projednají, ale neschválí, přestanou komunisté vládu podporovat. Kováčik však věří, že zákon úspěšně projde a bude schválený, nebo že bude jeho podpora zanesena do smlouvy dříve, než vláda vznikne. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!