4. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud Zeman nepřestane pít, může i oslepnout, tvrdí Nešpor

Miloš Zeman se sklenkou alkoholu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se sklenkou alkoholu | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA Prezident Miloš Zeman trpí lehkou formou cukrovky, a proto musí držet dietu a značně omezit alkohol. Kdyby tak neučinil, hrozí mu vážné zdravotní komplikace. Mohl by přestat chodit nebo dokonce i oslepnout, řekl pro Český rozhlas primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Ještě v průběhu kampaně Zeman prohlásil, že denně vypije šest skleniček vína a tři panáky slivovice. "Nemyslím si, že je to extrémní dávka alkoholu. Mohu vám popsat celou řadu pacientů, jejichž přísun alkoholu je trojnásobný až čtyřnásobný," řekl pro Český rozhlas ministr zdravotnictví Martin Holcát. Přiznal ale, že by takové množství alkoholu sám nevypil. Konzilium, které se nově stará o zdraví hlavy státu, teď navíc uvedlo, že by prezident měl kvůli cukrovce vypít maximálně deci vína nebo jedno malé pivo.

ČTĚTE TAKÉ:

Primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor, ale s Holcátem nesouhlasí a šest skleniček vína a tři panáky slivovice nepovažuje za normální dávku alkoholu. "Přepočítal jsem množství alkoholu v šesti skleničkách vína a třech panácích slivovice. Vyšlo mi 180g čistého alkoholu. To je rizikové i pro zdravého člověka," řekl pro Český rozhlas Nešpor.

Podle Nešpora může takový přísun alkoholu způsobit značné zdravotní komplikace. Hrozí například srdeční arytmie, hypertenze, mozková příhoda nebo náhlá smrt. Prezident má kvůli cukrovce také horší vedení nervů v oblasti nohou. To se občas projevovalo váhavým krokem a občasným zaškobrtnutím. "Má-li někdo cukrovku a pije alkohol, může takový člověk přestat chodit," dodává Nešpor. Pokud by Zeman nedodržoval životosprávu, kterou mu naordinovali lékaři, mohl by podle Nešpora dokonce i oslepnout.

Miloš Zeman při slavnostním otevření komnaty s korunovačními klenoty.

Miloš Zeman při slavnostním otevření komnaty s korunovačními klenoty.

Miloš Zeman je kromě pití alkoholu i vášnivým kuřákem. Martin Holcát prozradil, že v lékařském konziliu vypočítali, že vykouří 40 až 50 cigaret denně. Tento počet bude muset hlava státu zredukovat na dvacet. Stejně tak si bude muset odpustit i tučná jídla. S jídelníčkem by mu měla pomoc specialistka na výživu.

O zdravotním stavu hlavy státu informoval Martin Holcát na páteční tiskové konferenci. Ten šéfuje dvanáctičlennému konziliu lékařů. To se má pravidelně scházet a zabývat se zdravotním stavem prezidenta. Konzilia se scházela i u minulých prezidentů, ovšem ne pravidelně, jak se plánuje u Miloše Zemana.

Lidovky.cz