Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokus o zázrak. Juniorská mise se blíží

Česko

Hokejistům do 20 let se nedává moc šancí. Na mistrovství světa je s třemi adepty na titul čeká nejtěžší skupina posledních let

ROCHESTER/PRAHA Pokud letos nepostoupí čeští hokejisté do 20 let do bojů play off, nedivte se.

Jakýkoliv jiný lepší výsledek by totiž byl jen milým překvapením.

Za tři dny v Buffalu startuje juniorské mistrovství světa, kde už loni Češi bojovali o záchranu. Papírovými prognózami jsou nyní do stejné pozice odepsáni znovu.

Ale musejí se vyplnit?

Vyhne-li se reprezentace skupině o udržení, bude to malá hokejová senzace. Češi by totiž postoupili do vyřazovacích bojů na úkor Kanady, Švédska či Ruska - tedy tří žhavých adeptů na světový titul.

Extrémní skupina pro všechny Však už před týdnem trenér Miroslav Přerost připustil: „Chceme být pozitivní. Jenže kdo trochu sleduje dění v mládežnickém hokeji, dobře ví, jaká je současná realita...“ Ta realita je poměrně drsná.

Český tým čeká v téhle kategorii na medaili už šest let. Doba, kdy na přelomu tisíciletí vyhrál dvě zlata, je už dávno pryč. Mládež v zemi seniorských mistrů světa upadla do krize a dvacítka několik let zjišťuje, že jí ve světové špičce ujel vlak.

Teď byl k ní los ale obzvlášť drsný. Ve skupině se utká s opravdovými giganty a ani zdánlivě slabší Norové nebudou snadné sousto.

„Jestli je tohle nejsložitější situace posledních let? To se teprve ukáže. Papírově to ovšem nic příznivého není,“ přiznal LN i Slavomír Lener, šéftrenér české mládeže.

Tak jen krátce pro představu: Rusové rodí každý rok nové a nové talenty, které se chtějí vyrovnat Alexandru Ovečkinovi. Švédové juniorům začali přikládat velký význam, což je už několik let pasuje do absolutní elity. A Kanada? Netřeba mluvit... Finále hraje už devět let za sebou a o svoji pětiletou nadvládu přišla až v lednu tohoto roku.

„Skupina je extrémně těžká pro všechny, vždyť se v ní mohou soupeři překvapit navzájem,“ tuší Lener. „Včetně Norů, ti už nejsou soupeř, s nímž čekáte povinné body.“

Jenže chce-li si národní mužstvo zachovat naději na postup, musí seveřany v první bitvě porazit.

A pak děj se vůle boží...

V pětičlenné skupině dva poslední celky poputují do bojů o záchranu. „Ale my víme, co nás čeká,“ nepanikaří trenér Přerost. Jeho výběr se spoléhá na zbraně, které ho zdobily po celou sezonu - tedy soudržnost a týmový výkon.

„Pomohla nám během roku cesta do Kanady, kde si hráči vyzkoušeli užší kluziště,“ věří kouč.

Možná to něco do sebe opravdu mělo. Češi, kteří se v zámoří už týden aklimatizují, porazili v úterní přípravě obhájce titulu z USA 3:2 po samostatných nájezdech. Po včerejší generálce s Němci tým zúžili na konečnou nominaci.

Mise o zázrak se rychle blíží.

***

ČEŠI NA MS „20“ Síla soupeřů očima Slavomíra Lenera * Norsko - 28. prosince, 1.00 „Trochu připomínají letošní Dány na seniorském mistrovství světa v Německu - ne že by je ostatní podcenili, oni mohou překvapit, jak jsou zdatní. Norové patří se svou kondicí do evropské špičky. Můžeme je přehrát zkušenostmi.“ * Kanada - 28. prosince, 22.00 „Nejsilnější soupeř. Oni nezpomalí v jediném střídání, neuspokojí je vedení 3:2, 5:2 ani 8:2. Největší devizou je jejich domácí prostředí. Vyznačují se dravostí, abyste proti ní měli aspoň malou šanci, musíte podat úplně maximální výkon.“ * Švédsko - 30. prosince, 21.00 „Blížili se spíš kanadskému stylu, ale teď jsou ohromně technicky vyspělí. Navíc všichni hráči mají zkušenosti s vrcholovým hokejem, protože tam pravidelně hrají v elitních seniorských soutěžích. Tým bude psychicky velmi silný.“ * Rusko - 1. ledna, 1.00 „Výběr s obrovským potenciálem, plný individualit, které umí kdykoli rozhodnout. Ale zároveň mohou být psychicky labilní, nezačne-li se jim hned dařit. Přes ně může ze silné trojice vést cesta do play off.“

Autor: