Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poláci ovládnou Edinburgh

Česko

Varšavský Teatr rozmanitosci uvede na slavném festivalu dvě inscenace

PRAHA Největší divadelní a hudební festival ve Velké Británii Edinburgh International Festival začíná tento pátek. Letošní již 61. ročník má jako vždy pestrou divadelní nabídku a potrvá až do 31. 8. České divadlo se opět nekvalifikovalo, i když nás může těšit účast Skutru na edinburském Fringe, který vznikl jako off program přehlídky, ale dnes je již de facto samostatnou akcí, jež probíhá souběžně. Skutr na ní v konkurenci 2000 představení uvede své Plačky.

Jinak ovšem platí, že jediným Čechem. který ozdobí letošní program Edinburgh International, je Bedřich Smetana, jehož Dvě vdovy v provedení Skotské opery budí příjemnou pozornost. Stejně tak je ale očekáváno hostování opery Mariinského divadla z Petrohradu.

Pokud jde o činoherní část festivalu, je pro nás zajímavým zjištěním silné zastoupení polského divadla. Varšavský Teatr rozmanitosci tu nabídne díla dvou slavných polských režisérů Krzysztofa Warlikowského a Grzegorze Jarzyny.

První se představí vlastní dramatizací novely Hanny Krallové Dybbuk, druhý inscenací Kaneové hry Psychoza 4.48. Dramaturgie festivalu sleduje i linii ryze aktuálních, politických témat. Sem například patří inscenace hry Nigela Williamse Třídní nepřítel, kterou bosenský režisér Haris Pašovič (East West Theatre) přenesl z Londýna 70. let do současného Sarajeva, vykořeněného města po válce, kde panují sociální nepokoje.

V Edinburghu je také zastoupené neevropské divadlo, známý australský režisér Barrie Kosky zde uvede vlastní dramatizaci Poeovy povídky Zrádné srdce, kterou nastudoval se souborem v Melbourne. Kosky vyznává temný styl a poetiku gotických románů a již dávno je naturalizovaný v Evropě, působí ve Vídni a v Berlíně a proslul jako tvůrce operních inscenací od Figarovy svatby až po Bludného Holanďana. Chybět nebudou ani soubory z arabského světa, například Palestinské národní divadlo a na programu je i videoprojekce seznamující s perskou divadelní tradicí.

Festival jako vždy připravil i světové premiéry. Je to především inscenace Skotského národního divadla s názvem 365 - text Davida Harrowera řeší vážný problém současné společnosti. Všímá si dětí, které vyrostly v ústavech a čeká je leckdy složitý vstup do samostatného života. Režisérka Vicky Featherstone údajně vsadila na hořký humor a hravost. Další premiérou je Ďáblova loď režiséra Attily Pessyaniho, někdejšího kolegy Petera Brooka a Tadeusze Kantora, který v roce 1989 založil v Íránu soubor Bazi Theatre Company. Oblíbencem skotského festivalu je německý skladatel, hudebník a režisér Heiner Goebbels. Letos se představí montáží z děl několika autorů (Beckett, Elliot a další). Projekt s názvem Šel jsem do domu, ale nemohl jsem vejít nastudoval s Hilliard Ensemble.

***

Festival připravil jako vždy i světové premiéry, například „hořkou“ inscenaci 365 Skotského národního divadla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!