„Aktuálně probíhá poměrně silná geomagnetická bouře a pokud by teď byla tma, slabší polární záře by s největší pravděpodobností byla viditelná,“ napsali v pondělí před 20:00 meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síť X.
Hodinu a půl před půlnocí uvedl ČHMÚ, že je polární záře vidět slabě nad severním obzorem, ale pouze fotograficky. „Můžete zkusit štěstí přes mobilní telefon,“ napsali meteorologové.
Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě uvedl, že polární záře, které lze z Česka pozorovat, bývají obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.
Vaše fotkyVyfotili jste dnes v noci polární záři nebo Perseidy? Pošlete vaše fotky na e-mail hotline@idnes.cz, rádi je přidáme do galerie v článku. |
Podle Astronomického ústavu Akademie věd České republiky připadalo na pondělí také maximum meteorického roje Perseidy. „Meteorologické podmínky by měly být na většině našeho území pozorovatelům nakloněny,“ uvedlo v pondělí ČHMÚ na X.
„Perseidy jsou drobné prachové částice, které cestou kolem Slunce trousí kometa Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se strefí přímo do Země a při průletu její atmosférou se rychle ohřejí natolik, až se vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku – meteor,“ uvedla Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy na svém Facebooku.