Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polárníci se chystají na cestu

Česko

BRNO Polárníci z České republiky se opět chystají na cestu. Stanice Masarykovy univerzity v Antarktidě ožije na sklonku roku už potřetí. Zatím zřejmě nejpočetnější výprava tu stráví asi dva a půl měsíce.

Vědci budou pokračovat v započatých výzkumných úkolech. „V týmu budou geologové, klimatologové, geomorfologové, botanikové a také dva ornitologové,“ vypočítal včera Pavel Prošek z Masarykovy univerzity. Jako první počátkem prosince vyrazí na cestu dva ornitologové, kteří budou sledovat život v kolonii rybáků. Do příjezdu ostatních polárníků, kteří z domova odjedou na Boží hod, je však čekají tvrdé podmínky. „Sami totiž nemohou zajistit provoz elektrosystému stanice. Nebudou tedy uvnitř topit ani vařit, aby objekt nenavlhl, protože nebude fungovat klimatizace. Vychází však z toho, že je lepší špatné ubytování pod střechou než ve vynikajícím stanu,“ podotkl Prošek. Dál bude pokračovat i výzkum globálního oteplování. Experti budou vyhodnocovat data z malých skleníčků, které při minulých expedicích rozmístili na ostrově. Předmětem zkoumání se stanou i podmínky a mechanismy přežití živých organismů v extrémních podmínkách.

Expedice je složena se zástupců několika univerzit a vědeckých pracovišť. Do budoucna bude působení českých vědců v Antarktidě a Arktidě ještě efektivněji koordinovat Národní centrum výzkumu polárních oblastí, které je bude reprezentovat v zahraničí. Dohodu o jeho vzniku podepsali včera v Brně zástupci sedmi institucí, kromě Masarykovy a Jihočeské univerzity také například z České geologické služby či Akademie věd.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: