Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polárníci v Antarktidě našli stoletou whisky

Česko

WELLINGTON Novozélandským polárníkům se v Antarktidě podařilo najít whisky, která byla na ledu více než sto let. V chatě, ze které se britský polárník sir Ernest Shackleton pokusil jako první dobýt jižní pól, nalezli pět bedýnek whisky a dvě bedýnky brandy.

Expedice se uskutečnila na popud skotského výrobce lihovin Whyte&Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky Mackinlay. Shackleton a jeho muži nápoj dostali darem, když se v roce 1907 chystali na výpravu k jižnímu pólu.

Lahve byly objeveny už v roce 2006, kvůli silné vrstvě ledu nemohly být ale vyzvednuty. Týmu novozélandské nadace antarktického dědictví se je nakonec podařilo vyprostit pomocí speciálních vrtáků. Led rozbil několik lahví, zbytek se prý ale podařilo zachránit.

Polárníky údajně překvapilo, že bedýnek našli pět namísto očekávaných dvou. Potěšily je i dvě bedýnky brandy. „Nečekaný nález dvou bedýnek brandy, z nichž jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá výrobcem Hunter Valley, je příjemný bonus,“ řekl vůdce výpravy Al Fastier. Richard Paterson, který pracuje jako míchač whisky u firmy Whyte & Mackay, označil nález za „dar z nebes pro všechny milovníky dobré whisky“. Domnívá se, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!