Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Europoslanec Polčák pozastavil členství ve STAN. Moje dřívější známost s Redlem ubližuje hnutí, uvedl

Europoslanec Starostů a nezávislých Stanislav Polčák foto:  František Vlček, MAFRA

Europoslanec STAN Stanislav Polčák oznámil v pondělí, že pozastavuje členství v hnutí. Učinil tak v souvislosti se skandálem kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla. Předseda STAN Vít Rakušan to označil za racionální rozhodnutí, které může pomoci pražské organizaci před zářijovými volbami.
  11:33aktualizováno  14:01

„Rozhodl jsem se pozastavit své členství v hnutí STAN. Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN,“ napsal Polčák ve zprávě, kterou hnutí rozeslalo médiím.

„Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem, kterou jsem nikdy netajil, ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ pokračoval politik.

„Zdůrazňuji, že známost s Michalem Redlem nikdy neovlivnila mé politické kroky,“ upozornil Polčák, který popřel, že by propojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí.

Předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan rozhodnutí označil za racionální. „Může pomoci našemu hnutí,“ reagoval v pondělí v ČT. Již v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že by uvítal, kdyby Polčák vyvodil politickou odpovědnost stejně jako Gazdík.

„Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ uvedl. STAN podle něj nyní „běží o svou budoucnost“. „Pražská organizace je teď ve velkých problémech, jsme ve chvíli, kdy se budeme prát o přízeň voličů ve velmi nejednoduchých podmínkách,“ uvedl Rakušan v pondělí k Polčákovi.

„Stín ulpívá na celém STANu. Víme to. Od všeho společného s Hlubučkem, Rédlem a jeho okolím se musí STAN jednoznačně odříznout,“ dodal v pondělí také místopředseda hnutí STAN Jan Farský. „Podporuji Víta Rakušana na předsedu, protože on je lídr, který tím teď jako jediný může STAN provést,“ zastal se také Rakušana Farský. Dále dodal, že pokud bude zájem, rád STANu pomůže. „Jak a na jaké pozici se zapojím, se ještě uvidí,“

Server Seznam Zprávy v březnu uvedl, že Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch skladů ve Vrběticích. Politik se ohradil proti tvrzením, že šlo o provizi za prosazení zákona o odškodnění.

Později oznámil, že se odměny vzdává. Od uzavřených smluv odstoupil, aby jimi obce nebyly nadále vázány. Česká advokátní komora (ČAK) začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Vít Rakušan v pondělí uvedl, že kandidátku v Praze povede Petr Hlaváček. „Chce přijít se jmény, které budou jednoznačně symbolizovat odstřižení od té minulosti, což si myslím, že je správné,“ konstatoval Rakušan.

Autor: