Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polibky, kamzíci a Fučík jako inspirace. Jak Fidel Castro navštívil v roce 1972 ČSSR

Česko

  12:59
PRAHA - Polibky s Gustavem Husákem, střílení kamzíků v Tatrách nebo pingpong. Fidel Castro, vůdce kubánské revoluce a diktátor, navštívil v roce 1972 v rámci „internacionalistické spolupráce“ Československo (ČSSR).

Fidel Castro na návštěvě Československa. Na snímku s generálním tajemníkem KSČ Gustavem Husákem salutuje vojenské jednotce. foto: Reprofoto

„Středa 21. června. Na Ruzyňském letišti v Praze přistává zvláštní letadlo společnosti Cubana, na jehož palubě je kubánská stranická a vládní delegace,“ uvádí hlasatelka reportáž Československé televize, který můžete zhlédnout ZDE. Fidel Castro, vůdce osvobozené Kuby, se v roce 1972 setkal s představiteli socialistického Československa.

Již na letišti ho vítaly davy československých občanů, kteří provolávali jeho jméno. Vřele jej dvěma polibky přivítal generální tajemník komunistické strany Československa Gustav Husák i malí pionýři.

„Sledovali jsme vývoj v Československu, zejména v posledních letech, kdy imperialisté chtěli změnit Československo v ideologické bojiště,“ řekl po příjezdu kubánský vůdce, který byl velkým podporovatelem intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Během návštěvy Pražského hradu a setkání s mnoha československými představiteli, darovali komunisté Castrovi unikátní výtisk Fučíkovy knihy „Reportáž psaná na oprátce“ ve španělštině. Castro při poděkování řekl, že Fučík byl vždy velkým příkladem kubánských revolucionářů a inspiruje i mladou generaci Kuby.

Fidel Castro na návštěvě Československa. Na snímku je v československé myslivecké uniformě před výpravou na hon ve Vysokých Tatrách.

Castrův program v Československu obsahoval, mimo politická setkání a pokládání věnců k památníkům, i výlet do Vysokých Tater, kde si kubánský vůdce mohl zastřílet. Jeho úlovky, dva kamzíky, obdivovali čeští komunisté s Gustavem Husákem a předsedou vlády Lubomírem Štrougalem v čele. Kvůli špatnému počasí však nemohl Castro lovit dlouho a strávil tak nějaký čas i hraním pingpongu.

Po návratu z Tater měl Castro proslov k Čechoslovákům. „Revoluční duch, komunistický duch a socialistický duch zvítězili nad imperialisty, žoldáky. A Československo je pevným základem socialistického tábora,“ hřímal Castro v projevu. „Ať žije hrdinný lid československý! Ať žije jeho strana! Ať žije přátelství mezi lidem československým a lidem Kuby!“ vykřikoval kubánský vůdce za asistence tlumočnice.

Za jásotu mnoha lidí v ulicích pak kubánský vůdce Československo opustil. „Musím říci, že toto je skutečně příliš zajímavá země, příliš plná historie, kulturních a lidských hodnot, než aby se dala poznat za tak málo dní,“ prohlásil Castro na závěr návštěvy, která trvala šest dní. Československá delegace nakonec zamávala na rozloučenou Castrovu letadlu.

Československá delegace se loučí s Fidelem Castrem na Ruzyňském letišti. Kubánec již sedí v letadle, zatímco komunisté mávají.

Autor: