Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní léto na magistrátu. Detektivové každý druhý den hledají dokumenty

Magistrát hl. m. Prahy - letáček vybízející proti korupci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magistrát hl. m. Prahy - letáček vybízející proti korupci | foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Policejní razie na pražském magistrátu z minulého týdne nebyla nijak výjimečnou událostí. Lidovky.cz mají k dispozici materiál, který ukazuje na to, že jen letos v létě si detektivové zažádali o nejrůznější informace či smlouvy ve 24 případech.

Třikrát týdně chodí na magistrát policisté a vyžadují dokumenty, prohlásil minulý týden pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Ve skutečnosti je to ještě mnohem častěji. Detektivové navštívili v červenci a srpnu pražský magistrát ve 24 různých případech - za pouhých 43 dnů.

Dokazuje to výpis z magistrátní evidence, který mají Lidovky.cz k dispozici. Naposledy do kanceláří pražských úředníků a politiků přišli policisté minulé pondělí pro „věci ohledně pracovní činnosti JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu“.

O smlouvy s tímto vlivným podnikatelem se zajímali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jejich návštěva měla v kalendářním roce 2014 pořadové číslo 104 a zatím není jasné, co z Janouškových magistrátních aktivit je zajímalo.

DĚNÍ NA MAGISTRÁTU:

Protimafiánský útvar ÚOOZ byl jedním ze čtrnácti oddělení z různých koutů republiky, které si v sídle pražských politiků na Mariánském náměstí v létě žádaly o citlivé informace. Ve většině případů se o dokumenty zajímali policisté z protikorupčních oddělení či útvarů vyšetřující hospodářskou kriminalitu.

Primátor Tomáš Hudeček musel právě kvůli poslední policejní návštěvě podepsat mlčenlivost, vyjadřovat se tak může jen obecně. Množství policejních návštěv ho nezaráží, dostává o nich pravidelné informace.

„Policie evidentně dobře pracuje a lidé z magistrátu mají pokyn, aby s ní spolupracovali. Detektivové přijdou a dostanou, co potřebují, nejde o žádné razie,“ popisuje Hudeček. Podle něj si policisté žádají ve většině případů dokumenty z let 2006 až 2010, tedy doby, kdy radu hlavního města vedl Pavel Bém (ODS).

Praha bez drátů i hospic

Jedním z cílů byla například mediálně známá zakázka Bezdrátová Praha. Šlo o projekt z roku 2007, kdy politici rozhodli o pokrytí veřejných prostranství v Praze signálem Wi-Fi. Služba, která stála městskou kasu 342 milionů korun, však nikdy skutečně nefungovala.

Nyní se o problematickou zakázku zajímá odbor hospodářské kriminality z krajského policejního ředitelství v Praze – 18. července přišla do datové schránky „Žádost ve věci kompletní dokumentace k projektu ´Bezdrátová Praha´“.

CO MIMO JINÉ ZAJÍMÁ POLICII:

  • Skládka Motol a společnost EkoMotol CZ

  • Bezdrátová Praha (Wi-Fi)

  • Pracovní činnost JUDr. Janouška pro hlavní město Prahu

  • Možný dotační podvod – Hospic Štrasburk. o. p. s.

Nejčastějšími návštěvníky na Mariánském náměstí byli detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ti mají zatím na kontě osm "letních" návštěv. Jde ale o různé návštěvy hned z pěti různých pracovišť tohoto útvaru. Kromě velkých zakázek se policie zajímala také o „drobnější“ případy.

Odbor hospodářské kriminality z Prahy 3 například podal 23. července "žádost ve věci možného dotačního podvodu - Hospic Štrasburk, o. p. s.". Policisté se zabývali také zničeným parkovacím automatem v Šumavské ulici v Praze 2. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...