Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Policejní manévry: inspektoři budou munici ve Vrběticích přepočítávat rok a čtvrt

Česko

  5:00
Bude to státní kontrola, která nemá v Česku obdoby. Započne v pondělí a skončí až za rok a čtvrt. Řečeno s mírnou nadsázkou, do vojenských skladů ve Vrběticích, jimiž v minulých měsících otřásaly neřízené exploze, se přestěhuje policejní útvar na kontrolu zbraní a bezpečnostního materiálu.

Policejní pyrotechnici foto: ČTK

Cíl kontroly je jediný: zjistit, zda - před výbuchy či po nich – nezmizela nepozorovaně ze skladů uložená munice.

I pro samotné policejní inspektory to budou nevídané logistické manévry. Tři desítky referentů, uvyklých především na kancelářskou práci, se ubytuje v blízkých policejních služebnách a budou v terénu přepočítávat každý náboj, každou bednu, která muniční areál bude opouštět.

Nástup do minového pole

„Budou se tam střídat, zatím počítáme asi s třicítkou. Budou bydlet různě. Moji lidé na dvou místních odděleních s kapacitou na přespání. Je nutné, aby to neměli moc daleko,“ řekl serveru Lidovky.cz Zdeněk Bambas, šéf policejní Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Ve Vrběticích budou působit nejen kontroloři z pražské centrály, doplní je i referenti z krajských ředitelství.

Inspektoři při inventuře budou muset zkontrolovat 7000 tun materiálů včetně 1000 tun výbušnin, které se alespoň papírově měly v sedmadvaceti skladech před výbuchy nacházet (přehled uskladněné munice najdete ZDE).

„Harmonogram vyskladňování je odhadován na rok a čtvrt. Nic podobného se v historii nestalo, takže nikdo netuší, jaké problémy to ponese,“ upozornil Bambas. „Vzhledem k tomu, že jde o minové pole, je tam nebezpečno a těžko se tam někdo může pohybovat sám. Budeme závislí na vyskladňování a práci pyrotechniků,“ doplnil.

Oficiálně bude policejní služba zjišťovat, zda firmy, které tam skladovaly munici, nakládaly s materiálem podle všech předpisů. „Zejména budeme zjišťovat, co tam je uskladněno a porovnávat to s evidencí,“ přiznal nicméně Bambas.

Zastírací manévr?

Už krátce po prvním výbuchu, který v polovině loňského října roztrhal sklad číslo 16, se začalo spekulovat o tom, co mimořádnou událost způsobilo. Pochybnosti zesílily ještě víc po druhé explozi, která poničila sklad číslo 12. Oba si pronajímala ostravská společnost Imex Group kontroverzního zbrojaře Petra Bernatíka. V minulosti přitom dokázala rodinná firma velmi zdatně kličkovat mezi paragrafy i zbrojními embargy, současně si uměla najít vlivné spojence mezi politiky a úředníky (Více v textu Zemanovi muži pomáhali zbrojaři z Vrbětic vyvážet zbraně).

Experti, především pyrotechnici s letitou praxí, které v minulých dnech oslovil server Lidovky.cz, považují samovolné výbuchy za vysoce nepravděpodobné (Více čtěte ZDE).

V bezpečnostní komunitě se tak už několik týdnů spekuluje o tom, že detonace měly zastřít pravý stav věcí v nedbale kontrolovaném muničním areálu. „Výsledky kontroly? Jsme vázáni mlčenlivostí, takže vám je stejně nesdělíme,“ řekl už předem ředitel služby pro zbraně Bambas.

Grafika: Co ukrývaly sklady ve Vrběticích

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...