Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policejní násilí? Aktivistům z Kliniky chybí videa, spoléhají se na svědky

Česko

  15:07
PRAHA - Demonstrace za zchátralou kliniku na pražském Žižkově vyostřila boj mezi aktivisty a policií. Zatímco iniciativa bojující o přeměnu zpustlého místa hovoří o násilných útocích, podle druhé strany byl zásah přiměřený. Jenže aktivisté se mohou spoléhat jen na výpovědi svědků, potřebné videozáznamy jim chybí. Věc se snaži zklidnit i ministr vnitra Milan Chovanec.

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v úterý 9. prosince vyvedla. Policisté proti nim opět zasáhli, několik lidí z domu dostali. foto: ČTK

Až devět stovek lidí vyrazilo minulý víkend demonstrovat za bývalou plicní kliniku, která už pět let chátrá a jediný, kdo ji v poslední době využíval, byli bezdomovci a narkomani. Právě proto chce iniciativa Klinika objekt přeměnit v sociální a komunitní centrum sloužící veřejnosti. (více čtěte ZDE)

Akce však vyústila ve spor kvůli zásahu mezi policí a samotnými aktivisty.

Ministr Chovanec se proto v pátek sešel se zástupci iniciativy Klinika. Dohodli se na tom, že vytvoří společný tým k posouzení squattingu v právním prostředí České republiky.

„Současná policie není policií před rokem 1989, ale policií demokratického státu. Se zástupci občanské iniciativy jsme hovořili především o sobotním zásahu, u kterého policie prošetří postup,“ řekl po jednání Chovanec.

Podle něj současný právní řád jasně stanoví, že pokud majitel majitel „obsazeného“ objektu požádá policii o součinnost, musí ji policie poskytnout.

VÍCE K TÉMATU:

Iniciativa Klinika nevylučuje, že kvůli údajnému násilí vyvíjenému ze strany policie podá trestní oznámení. 

Chybějící videozáznamy

Jenže aktivistům z Kliniky chybí jakékoli videomateriály, které by dokazovaly výpovědi o brutálním zásahu. „Zatím žádné nahrávky nemáme. Z lidí, co stáli okolo, nikdo nenasnímal bezprostřední počátek toho incidentu,“ řekl mluvčí Kliniky Arnošt Novák. Jako důkazy podle něj poslouží výpovědi svědků. „Ty mají také nějakou váhu. Když nikdo policejní násilí nenatočil, ještě neznamená, že se nic nedělo,“ řekl Novák.

„V případě, že se někdo cítí být poškozený nebo nějakým způsobem zraněný v důsledku zákroku u bývalé kliniky, má možnost se obrátit na odbor vnitřní kontroly. Ten jednání prošetří,“ řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Rösslerová s tím, že dotyčný by měl dodat kamerové záznamy, aby nedocházelo ke spekulacím. 

Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na...
Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na...
Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na...
Aktivisté se 13. prosince znovu pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na...

Samotného „lídra“ Kliniky Nováka údajně napadl těžkooděnec. „Chytil mě pod krkem, dal mi pěstí do obličeje, spadl jsem na zem. Pak na mě skočil, klekl si a dal mi asi čtyři nebo pět ran do hlavy,“ popsal již dříve policejní zákrok pro Lidovky.cz. (celý rozhovor s Arnoštem Novákem čtěte ZDE). Jak uvedla ČTK s odkazem na jeho tiskovou zprávu, skončil po údajném ataku v nemocnici s naraženým loktem a krvavými šrámy v obličeji. Jenže hned další den, kdy dorazil na plánovanou brigádu v objektu, nebyly na Novákově obličeji viditelné žádné stopy po zranění. 

‚Nikdy jsem neříkal, že jsem těžce zraněný’

„Rány jsem dostával do hlavy zezadu, ale tam není nic vidět. Pak mám naražený nos, ten ještě trochu bolí. V nemocnici mi akorát řekli, že mám naražený loket,“ odpověděl na dotaz, zda má k dispozici lékařskou zprávu. „Nikdy jsem neříkal, že jsem těžce zraněný. Mám pohmožděniny, naražený loket, ale nic vážného,“ uvedl tři dny po údajném incidentu. „Nejde ani tak o to, jestli jsem zraněný, jako spíše o ten samotný akt útoku, který nebyl ničím vyprovokovaný,“ doplnil.

Spor vedli aktivisté i kvůli donucovacím prostředkům. Novák v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že policie popírá užití donucovacích prostředků. Takové informace jsou ale podle Rösslerové překroucené. „My jsme donucovací prostředky samozřejmě použili, abychom mohli účastníky vyvést. Nebylo to nic vyloženě násilného ve smyslu, že by někdo někoho zbil,“ uvedla. Podle ní byli aktivisté s srozuměni s tím, že pokud neuposlechnou opakované výzvy, bude je muset policie použít. „Jaký prostředek kdo použil, skutečně nevím, to je na vyhodnocení celého opatření“ doplnila s tím, že měl být zásah přiměřený k okolnostem.

O věc se zajímá Amnesty International

O případ už se z vlastní iniciativy začala zajímat i Amnesty International. „Řešíme to s naší londýnskou výzkumnicí, jejímž prostřednictvím jsme kontaktovali svědky a organizátory demonstrace. Máme od svědků informace, že byl útok nepřiměřený. Kvůli tomuto podezření žádáme o prošetření,“ doplnila. 

Kromě výpovědi Nováka mají informace i od dalších svědků, kteří se měli sami stát obětmi policejního násilí. Podle Pařízkové hovořili mimo jiné o pěstech a užití pepřových sprejů.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.