Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Odtajněný protokol z kauzy pošta. Policie Chovance očistila, stačily jí dvě stránky

Česko

  5:00
PRAHA - Hlavním hybatelem úplatkářské kauzy kolem České pošty a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je podle policie středočeský sociální demokrat Kamil Choc. V klidu může naopak zůstat Chovanec a vysoká manažerka pošty Barbora Snopková-Haberová. O korupční nabídce dle vyšetřovatelů neměli tušení.

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek foto: Lidovky.cz

Choc je stíhán společně s podnikatelem Lukášem Čadkem, který aféru zveřejnil, od minulého čtvrtka. Člen středočeské ČSSD nabídl podnikateli, že mu pomůže získat zpět 24 milionů, o něž se jeho firma KR-MONT přetahovala s Českou poštou. Na oplátku měl Čadek z peněz uloupnout milion pro Chovance a dva miliony pro ČSSD.

Už nebudu narušovat bezpečnost státu, ironizuje Čadek obvinění

„Choc nabídl Čadkovi, že jako člen České strany sociálně demokratické bude za úplatek tři miliony korun působit jednak přímo a jednak prostřednictvím své známé Barbory Snopkové-Haberové na ministra vnitra Milana Chovance, aby tento prostřednictvím ředitele pošty Martina Elkána zajistil, že Česká pošta tvrzenou pohledávku společnosti KR-MONT uzná a mimosoudně zaplatí,“ stojí ve „zkráceném obvinění“, takzvaném záznamu o sdělení podezření, s nímž se server Lidovky.cz seznámil.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu proti oběma mužům zahájili kvůli podezření z nepřímého úplatkářství zkrácené přípravné řízení, využívané pro jednodušší případy, které lze poslat před soud do dvou týdnů.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“

Choc podle policie úplatek žádal poté, co Čadek dostane peníze zpět. „Přičemž tento měl být podle Choce rozdělen tak, že milion obdrží Snopková-Haberová a dva miliony ČSSD, jejímiž byli Choc, Snopková-Haberová i Chovanec členy,“ líčí policejní dokument dnes již dostatečně známý příběh.

Středočeský sociální demokrat pak 14.6. požádal Snopkovou-Haberovou o schůzku. „Na její dotaz v jaké záležitosti uvedl, že jde o firmu KR-MONT, na což nereagovala. Proto ji dne 16.6. 2015 e-mailem požádal o osobní setkání s tím, že 17.6. 2015 bude schůzka mezi klientem a ministrem, oni dva jsou garanti, že ‚na kávu bude,“ píší policisté.

Avšak ani na tento e-mail vysoká manažerka pošty podle detektivů nereagovala, a tak jí opět elektronickou poštou požádal o svolení, zda se může zaštítit jejím jménem. Avšak ani tehdy se podle „zrychleného obvinění“ nedočkal odpovědi.

„Pro posílení důvěry Čadka ve vážnost své nabídky Choc dne 16. 6. e-mailem tohoto instruoval, jak se má při setkání s ministrem vnitra dne 17.6. chovat a ujišťoval jej, že ministr vnitra o úplatku ví, ač ani Chovanec, ani Snopková-Haberová o nabídce Choce učiněné Čadkovi nevěděli,“ konstatuje policie.

Zkrácené trestní řízení

  • Trestní řád umožňuje, aby jednodušší případy byly vyřízeny ve zkráceném přípravném řízení a následně i ve zjednodušeném řízení před soudem.
  • Jedná se o trestné činy, které v prvním stupni projednává okresní soud a případný trest nepřevyšuje pět let (původně tři roky).
  • Podezřelý musí být přistižen přímo při činu nebo bezprostředně po něm nebo lze očekávat, že podezřelého bude možno postavit před soud nejpozději do 14 dnů.
  • I řízení před soudem je jednodušší. Pokud obviněný a státní zástupce prohlásí, že skutečnosti uvedené v návrhu na potrestání považují za nesporné, není potřeba provádět další dokazování.
  • Využití v případu korupce je ale poněkud "problematické". Policejní manuály i právnické příručky totiž jako příklady využití tohoto postupu uvádějí potrestání osob bez stálého bydliště, cizinců, u nichž hrozí, že opustí ČR nebo drobné krádeže a řízení pod vlivem alkoholu.

    Zdroj: policie.cz

A právě v tomto se verze policie a příběh popisovaný Čadkem diametrálně liší. Podnikatel totiž přišel s verzí, že Snopková-Haberová s Chocem o úplatkářské nabídce komunikovala. Dokládá ji printscreeny e-mailové komunikace manažerky pošty a středočeského politika. Podle nich Chocovi odpověděla, že ve věci „udělá maximum“.

Díky čemu policisté usoudili, že ministr ani Haberová o korupční nabídce nevěděli, není možné ze záznamu vyčíst. Jednání všech aktérů kauzy totiž popisují na pouhé stránce a půl, v dokumentu tak chybí odůvodnění policejních závěrů, což by při klasickém obvinění nebylo možné.

Není tak ani jasné, zda ministra s manažerkou ve věci vyslýchali. Podle neoficiálních informací však policejní zkoumání korespondence Choce se Snopkovou-Haberovou ukázalo, že manažeřčina odpověď je falešná.

Sám Čadek se podle kriminalistů provinil tím, že na požadované úplatky kývl. „V době od 16.6. se opakovaně ujišťoval, že jejich domluva stále platí, naposledy pak dne 22.6. v Praze 1 v restauraci Hybernia při osobní schůzce s Kamilem Chocem,“ stojí v policejním dokumentu. Kriminalisté zjevně vycházejí z nahrávek, které jim předal Čadek. Choc na nich mimochodem říká, že peníze jsou přímo pro Chovance a ČSSD.

Podnikatel považuje svoje stíhání za absurdní, argumentuje tím, že splnil svoji povinnost a korupci oznámil. „Vrchní státní zastupitelství mělo i na základě tohoto poznatku konat a poskytnout informace příslušnému útvaru policie k prověření a k následné kontrole, zda se touto kauzou někdo již nezajímá nezávisle na mém oznámení, byť pouze slovním,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Lukáš Čadek

Chovanec i Snopková-Haberová podle Čadka o korupci věděli. „Haberová-Snopková tvrdí, že celou věc neprodleně oznámila vedení pošty. Je trochu paradoxem, že setkání s panem ministrem jsem měl až 17.6. Myslíte si, že kdyby tak učinila, vedení pošty by nekontaktovalo ministra vnitra? Myslíte si, že kdyby tedy byl informován o korupční nabídce, že by se se mnou scházel? Já se domnívám, že by tomu tak nebylo,“ argumentuje Čadek.

Choc se k aféře přestal vyjadřovat. Již dříve se nicméně nařčení kvůli úplatkům bránil, podle svých slov sloužil jako pouhý mediátor, který Čadka považoval za klienta. „Tyhle e-maily jsou v podstatě pouze informativní a nebyly vůbec brané vážně. To byly věci, které byly určené, řekl bych, k navázání komunikace. A které měly pana Čadka zaujmout, aby člověku věřil a mohl ho zastupovat,“ řekl HN. Oběma mužům hrozí v krajním případě až dva roky vězení.

Autor: