Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní ombudsmankou se stala manželka ministra kultury

Česko

  13:05
PRAHA - Novou policejní ombudsmankou je bývalá mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a manželka ministra kultury Jiřího Bessera Blanka Besserová, dříve Kosinová.

Blanka Besserová foto: ČTK

Blanka Besserová na ÚOOZ působila v době, kdy útvaru šéfoval nynější ministr vnitra Jan Kubice, poté pracovala na ministerstvu dopravy. Kubice má také nové poradce. Jsou jimi exministr dopravy Radek Šmerda a Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni. Zprávu potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Do funkce jmenoval Besserovou Kubice. Besserová střídá právničku Taťánu Peškovou, která se stala ombudsmankou policie k 20. červenci. Pešková tehdy nahradila bývalého náměstka pro mezinárodní vztahy Viktora Čecha, kterého na vnitro přivedl exministr Radek John (VV) a jehož náměstkovskou pozici Kubice zrušil. Kubice sice Čechovi funkci ombudsmana nabídl, ten ji však nepřijal. Pešková byla před svým jmenováním policejní ombudsmankou zástupkyní ředitele kabinetu ministra vnitra, na této pozici by měla zůstat.

ČTĚTE TAKÉ:

Institut policejního ombudsmana vznikl v dubnu letošního roku na základě Strategie vlády v boji proti korupci. Jeho hlavním účelem je pomoc policistům a zaměstnancům policie v případě podezření na nekalé praktiky uvnitř sboru, zejména různé druhy diskriminace a šikany ze strany nadřízených, podřízených nebo spolupracovníků. Funkci ochránce práv policistů zřídil John až těsně před svým odchodem z úřadu s tím, že to plánoval dlouhodobě. Ombudsman je přímo podřízen ministru vnitra. Vedle prověřování podnětů, formulování stanovisek a doporučení ministrovi předkládá také pololetní zprávy o své činnosti, rozhodnutí ale nečiní.

Kubice nechtěl institut rušit

Institut policejního ombudsmana v minulosti velmi výrazně kritizoval například poslanec ODS Jan Vidím. V dubnu uvedl, že doufá, že Kubice funkci po svém nástupu do úřadu zruší. Ministr však po podrobné analýze dospěl k opačnému názoru.

Exministr dopravy Šmerda se stal poradcem Kubiceho pro vládní, parlamentní a legislativní agendu. Šmerdu a Kubiceho jmenoval prezident Václav Klaus jako nestraníky do funkcí ministrů ke konci dubna. Vládní změny byly výsledkem dohody ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Šmerda byl předtím náměstkem bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV), který funkci opustil kvůli podezření z uplácení vlastních poslanců i údajných snah o proniknutí agentury ABL do státní správy.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco Kubice v čele vnitra vydržel, Šmerda ve funkci skončil ke konci června. VV totiž požadovaly, aby měly na dopravě svého straníka. Šmerdu tak v rámci řešení jedné z vládních krizí nahradil tehdejší pražský manažer VV Pavel Dobeš. Šmerda na ministerstvu dopravy působil jako státní tajemník a náměstek ministra od července 2010. Předtím dlouhou dobu spolupracoval s poslanci za KDU-ČSL. V minulosti byl také náměstkem na ministerstvu obrany, má zkušenost i ze soudnictví a z vězeňské služby.

"Poradenskou a konzultační činnost v záležitostech sociálně vyloučených komunit, romské menšiny a lidských práv bude pro ministra vykonávat Jan Černý, který se této otázce dlouhodobě věnuje ve společnosti Člověk v tísni," uvedl Novák.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat