Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci být transparentní a otevřeně komunikovat, říká nový policejní prezident

Česko

  12:37
Nový policejní prezident Martin Vondrášek se v pátek ujímá funkce. Chce, aby policie deklarovala své hodnoty a občané se k nim mohli vracet. „Všechno jednání našich kolegů probíhá v přímém přenosu. Policista musí mít dostatečné zkušenosti, odbornost a zvolit správnou taktiku, aby uspěl,“ říká nový policejní prezident.

Nový policejní prezident Martin Vondrášek se chce ve funkci soustředit zejména na personální stabilizaci sboru, digitalizaci agend policie či dokončení organizačních změn ve službě kriminální policie a vyšetřování (SKPV). Vondrášek, který ve funkci k dnešku nahradil Jana Švejdara, své priority v pátek představil novinářům na tiskové konferenci. 

Nový úsek zastřešující oblast lidských zdrojů, IT a vzdělávání povede David Fulka. Obzvláště lidským zdrojům přikládá Vondrášek největší význam v rozvoji policie.

Prvním náměstkem policejního prezidenta je po dobu výběrového řízení pověřen dosavadní ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Řízením pražské policie je zatím pověřen Petr Matějček. Funkcí náměstka pro ekonomiku Vondrášek pověřil náměstka jihomoravské policie Jaromíra Bischofa.

„Žijeme v technologicky velmi rychlém světě. Policie se v tomto ohledu nemá za co stydět. Jdeme s dobou, ale chceme, aby bezhotovostní platby byly možné u všech složek policie, máme před sebou výzvu v podobě čtení elektronických dokladů a řadu dalších,“ vyjádřil se policejní prezident k digitalizaci policie a zdůraznil i manažerské vzdělávání policistů.

Vondrášek představil čtyry priority, které jsou pro policii klíčové a na kterých se shoduje s ministerstvem vnitra. Jedná se o přítomnost policistů v ulicích. Dále je to transparentnost, tedy otevřená komunikace a upřednostňování prevence před represí. Policie by podle něj měla udržovat svou profesionalitu a dbát presumpce neviny. Poslední z priorit je autorita českých policistů, která se odvíjí od vzájemného respektu občanů a policistů.

Policejní prezident Vondrášek se dohodl s ministrem vnitra Vítem Rakušanem na novelizaci zákonu o služebním poměru. Slibuje, že na výsluhy policistů nikdo sahat nebude. Konkrétní rozhodnutí, úpravy a strategie chce sdělit do konce května. 

Během tiskové konference se nový policejní prezident vyjádřil i k situaci ukrajinských uprchlíků. „Víc než 250 000 Ukrajinců dostalo dlouhodobý pobyt na našem území. Sledujeme jejich pohyb pomocí screeningu SIM karet a v tuto chvíli víme, že v několika uplynulých dnech víc občanů Ukrajiny opustilo Českou republik, než do ní přijelo.“

Vondrášek u policie působí od roku 1993. V roce 2008 se stal náměstkem na pražském policejním ředitelství, o tři roky později pak ředitelem pražské policie. Na policejním prezidiu začal pracovat v roce 2014, kdy ho tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý pověřil funkcí prvního náměstka. Vondrášek byl jediným uchazečem, který se v lednu přihlásil do nabídkového řízení na obsazení pozice policejního prezidenta.

„Funkce policejního prezidenta se dnes ujímá Martin Vondrášek. Popřál jsem mu hodně sil. V této nelehké době je jistě bude potřebovat. Věřím ale, že má dostatek zkušeností, aby vše zvládl,“ napsal na Twitter ministr vnitra Vít Rakušan.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat