1. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní psi se vozí v opotřebených autech. Vedení pro ně nakoupí nová za 100 milionů

Policejní psi ve speciálně upraveném vozidle určeném pro jejich přepravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní psi ve speciálně upraveném vozidle určeném pro jejich přepravu. | foto: Policie ČR

PRAHA Značná část policejních vozidel pro přepravu služebních psů je opotřebená. Policie proto v následujících dvou letech nakoupí nových 90 aut za více než sto milionů korun.

Automobily české policii dodá brněnská společnost Techsport. Firma zabývající se přestavbou vozidel uspěla v otevřeném řízení. Mezi lety 2018 až 2020 pro policisty speciálně vyhotoví 50 vozů Volkswagen T6 pro přepravu pěti osob a čtyř služebních psů a 40 aut Ford Ranger určených pro pět pasažérů a dvě zvířata. Policie za ně zaplatí 102,3 milionu korun. Vyplývá to z veřejného registru smluv.

„Důvodem nákupu vozidel určených pro přepravu služebních psů je skutečnost opotřebení stávající techniky,“ odůvodnila serveru Lidovky.cz nákup nových aut policejní mluvčí Eva Kropáčková.

Detailní pohled na policejní vůz Volkswagen Amarok pro přepravu služebních psů.
Policejní kynolog se psem ve speciálně upraveném vozu pro přepravu policejních...

Oba typy automobilů, vyvedené v modré metalíze, budou vybaveny přepravními klecemi pro velká psí plemena. Boxy, které musí být v souladu s předpisy na ochranu zvířat proti týrání, budou řešeny tak, aby na sebe psi vzájemně neviděli. Jejich dna by podle požadavků policie měla mít gumovou, protismykovou podložku, aby je zvířata nepoškodila. Také by měly zamezit možnému úniku výkalů mimo klec. Nová vozidla budou určena pro policisty ve všech krajích republiky.

Bezpečnostní sbor momentálně využívá desítky vozů Volkswagen Amarok, Fiat Scudo a Fiat Dobló. Pro přepravu čtyřnohých svěřenců českým policejním kynologům slouží v jednotlivých regionech také speciální přívěsné vozíky za automobily. Ty jsou uzpůsobeny tak, aby zajistily bezpečný převoz.

Speciální přívěsné vozíky pro přepravu služebních psů má například nově policie...

Speciální přívěsné vozíky pro přepravu služebních psů má například nově policie v Moravskoslezském kraji.

Policejní služební kynologie na českém území má velmi bohatou tradici. Psovodi se služebními psy byli prvně využíváni již v dobách Rakouska-Uherska. První policejní škola psovodů byla otevřena ve dvacátých letech minulého století ve středočeských Pyšelech. V současnosti má tuzemská policie ve svých službách přibližně 750 služebních psů.

rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz