30. května 2017 11:16, aktualizováno  18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní supervůz za miliony havaroval. Byl v něm i Zemanův muž, je ve vážném stavu

Hybrid bude sloužit dálniční policii v Jihomoravském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hybrid bude sloužit dálniční policii v Jihomoravském kraji. | foto: Týdeník policie

Policejní vůz BMW za čtyři miliony korun havaroval v noci na úterý na Brněnsku, vážně se při tom zranil policejní řidič a také zástupce šéfa protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš. Nehodu vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka kvůli zranění Kruliše nezmění program své nynější návštěvy Jihomoravského kraje. V nemocnici ho však v úterý navštívil. Po pondělním oficiálním programu prezidentské návštěvy policie nabídla ukázku své techniky, uvedla mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Policejním vozem mohou podle nařízení ministerstva vnitra jezdit jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů, sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Mluvčí GIBS Radka Sandorová potvrdila, že inspekce od policie obdržela spisový materiál k havárii, bližší informace podle svých slov zveřejnit nemůže.

Policejní vůz BMW i8.
Policie ČR už testuje trojici elektromobilů BMW i3.

Na serveru iDNES.cz se objevila s odkazem na Komárovou informace, že vůz havaroval při ukázce pořádané pro Zemana. Prezident to ale v úterý popřel při debatě s občany ve Veselí nad Moravou. Uvedl, že v době nehody byl v posteli a četl si. „Dementovali jsme zprávu, že policejní vůz havaroval při představení prezidentovi Miloši Zemanovi. Nikdy jsem neřekla, že tomu byl prezident Zeman přítomen,“ uvedla později Komárová. „Ke konkrétním osobám se nemohu vyjadřovat, ale ve vozidle byla osoba civilní,“ dodala.

Příčinou havárie byly podle jihomoravské policie náhlé zdravotní potíže řidiče. „Podle zjištěných prvotních informací policista v důsledku náhlého vážného zdravotního stavu přestal ovládat vozidlo a vjel do potoka vedle silničního mostku,“ uvedla mluvčí Komárová. Zraněna byla podle ní dvoučlenná posádka vozu. Zeman vpodvečer navštívil Kruliše v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové v noci záchranáři do nemocnice dovezli dva pacienty po nehodě, jeden z nich utrpěl cévní mozkovou příhodu, u druhého měli podezření na vážné poranění páteře.

Nehodu vyšetřuje GIBS

Firma Invelt, která hybridní vůz BMW i8 policii zapůjčila, potvrdila, že nehodu vyšetřuje GIBS. „Pro naši firmu je důležité, aby byla posádka v pořádku. Vůz je standardně pojištěný,“ řekla v úterý dopoledne mediální zástupkyně firmy Zita Vinšová. Odpoledne už se k nehodě nechtěla vyjadřovat.

Vůz, který policie převzala k testování v první polovině května, měl sloužit především na dálnicích proti silničním pirátům. Jezdil především po jižní Moravě. Jde o hybrid, který umí jezdit i na elektřinu. Policie má auto zapůjčené na šest měsíců, nebo do ujetí 20 tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dřív. Na dotaz, zda policisté dostanou totožný náhradní vůz, nebo budou čekat na opravu poškozeného, mluvčí firmy Invelt neodpověděla.

Policie měla supervůz dočasně

Policii poskytla vůz do dočasného užívání společnost BMW Group ČR, slavnostně ho předala ve středu 10. května. Policie ho má zapůjčený na šest měsíců nebo do ujetí 20 tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dřív.

Cena BMW i8 se ve standardní výbavě pohybuje kolem tří a půl milionu korun. Automobil je schopný na elektromotor dojet zhruba 30 kilometrů, následně se automaticky přepne na spalovací motor, který umožní celkový dojezd až 600 kilometrů. Maximální rychlost uvádí výrobce 250 km/h, během jízdy na elektřinu 120 km/h, přičemž „z nuly na sto“ zrychlí za 4,4 sekundy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz