Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie objasnila 20 let starou vraždu. Chyběl měsíc do promlčení

Česko

  15:30aktualizováno  17:18
PRAHA - Držitel černého pásu v karate, několikrát trestaný, povoláním vymahač dluhů. Tak lze ve zkratce popsat podnikatele Jiřího V., kterého v roce 1993 našli zavražděného v Hadovité ulici v Praze 4. Nyní, bezmála po 20 letech a jen pár dní před promlčením případu, policie ukázala na jeho vrahy. Obvinila čtyři muže ve věku od 48 do 53 let.

Fotografie z ohledání místa činu z roku 1993 foto: Policie ČR

Jeden z podezřelých vraždu údajně naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří koncem listopadu 1993 tehdy dvaatřicetiletého muže zastřelili. Zavražděného muže nalezli v osobním voze Mercedes Benz před jeho domem v Praze 4. 

Jak na začátku 90. let informovala média, při vymáhání dluhů neváhal Jiří V. používat drsných metod. A i přesto si byl asi coby znalec asijských bojových umění jistý, protože nenosil zbraň. Alespoň v době vraždy ji u sebe neměl. Při své práci zřejmě spoléhal na rychlé chvaty. 21. listopadu 1993 však byli jeho vrahové rychlejší. Vytasili zbraň a na místě muže ranami zepředu rozstříleli. 

Případ se tehdejšímu úřadu vyšetřování hlavního města nepodařilo objasnit. "I přes důkladné vyšetřování nezjistil nic, co by policisty opravňovalo obvinit konkrétního člověka, proto byl případ po 18 měsících odložen," uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kriminalisté přitom tehdy pracovali s třemi verzemi, proč k vraždě došlo. Buďto Jiří V. narazil na dlužníka o poznání tvrdšího než jiní, nebo ošidil některého zákazníka a vymoženou částku si ponechal a nebo šlo o konflikt dvou band zabývajících se vydíráním. 

Na poslední chvíli

Případ se podařilo vyřešit až letos v červnu, kdy speciální policejní tým Tempus případ znovu otevřel a měsíc před jeho promlčením zatkl podezřelé. Všechny čtyři muže poté kriminalisté obvinili podle právní úpravy platné do konce roku 1994 z vraždy. Vyšetřováni jsou ale na svobodě.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak dodala mluvčí Suchánková, kromě tohoto případu pracují kriminalisté ze speciálního týmu Tempus na dalších třech neméně závažných a doposud neobjasněných případech.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma
Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...