Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní účet za Hip Hop Kemp: půl kila bílého prášku v kufru a kauce za 1,5 milionu

Česko

  6:00
HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA - Čeští policisté během pěti dnů, kdy dohlíželi na pořádání hudebního festivalu Hip Hop Kemp v Hradci Králové, řešili přes 250 případů porušení zákona. Provinilcům uložili kauce za téměř jeden a půl milionu korun. Vedle dopravních přestupků bylo častým deliktem držení drog. V autě jednoho z cizinců našli dokonce více než půl kilogramu bílého prášku s obsahem amfetaminu. Policie, vedení města a organizátoři akce se však shodují, že situace se oproti loňsku zlepšila.

Dav fanoušků na festivalu Hip Hop Kemp. foto: MAFRA – Martin Veselý

Mezinárodní hudební festival Hip Hop Kemp se konal v královehradeckém Festivalparku od čtvrtka 17. do soboty 19. srpna. Policie dohlížela na dodržování pořádku a bezpečnosti již od středy, kdy na místo přijížděli první návštěvníci. Areál opouštěla den po skončení akce.

Bude ze mě mega ikona, uhádla před lety Little Simz. Vystoupí na Hip Hop Kempu

„Za tuto dobu policisté zkontrolovali v okolí Festivalparku více jak 1300 vozidel a 1800 osob. Téměř 40 řidičů usedlo za volant pod vlivem drog, pět řidičů bylo pod vlivem alkoholu,“ informoval policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Kvůli prohřeškům v dopravě musela policie řešit dalších více jak 50 přestupků. Povětšinou kvůli tomu, že řidiči nepředložili doklady nebo se jejich vozidlo nacházelo ve špatném technickém stavu. Právě dopravní delikty představovaly důvod, kvůli nimž policisté nejčastěji udíleli takzvané kauce.

Půl kilogramu bílého prášku s amfetaminem

K nim přistupují převážně při řešení takových přečinů ze strany cizinců. „Vždy se jedná o přestupky, které nelze projednat na místě formou uložení blokové pokuty. Přestupek je po zadokumentování policií oznámen na příslušný správní úřad,“ popsal Čížkovský.

Pes celníků právě našel drogy v autě 29letého cizince.
Ve vozu 29letého cizince bylo nalezeno více než půl kilogramu bílého prášku s...

Pokud viník zaplatí, může pokračovat v jízdě, když splní patřičné podmínky. V případě, že se tak nestane, jeho vozidlo je na místě bezpečně odstaveno, nebo na jeho náklady odtaženo do doby, než kauci uhradí. V průběhu letošního Hip Hop Kempu jich strážci zákona uložili dohromady 53 - v celkové výši přesahující 1,4 milionu korun.

Zvýšenou pozornost věnovala policie po zkušenostech z předchozích let také držení drog, které které odhalila v 92 případech kontrol vozidel. Takového vysokého čísla dosáhla mimo jiné i proto, že s ní spolupracovali psovodi celníků. „V případě menšího množství to bylo řešeno jako přestupek, ve čtyřech případech se ale díky množství, či převozu přes hranice jednalo už trestný čin,“ uvedl policejní mluvčí.

Jednoznačně největším hříšníkem se v tomto ohledu stal devětadvacetiletý cizinec, který v rezervě kola v kufru svého vozu ukrýval necelých 530 gramů bílého prášku s obsahem amfetaminu. Muž navíc pod vlivem omamné látky řídil. Pro trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami mu nyní hrozí až pětileté vězení.

Bílý prášek s amfetaminem nalezený v rezervě kola 29letého cizince.

Právě kvůli drogám přišel loni hiphopový festival o finanční podporu 400 tisíc korun, neboť jej hradečtí zastupitelé vyřadili z prestižního seznamu kulturních událostí Calendarium Regina. Kriminalisté totiž během loňského ročníku zajistili u návštěvníků několik druhů drog včetně tří kilogramů marihuany. Zabavili zároveň 200 tisíc korun jako výnos z jejich prodeje.

200 tablet extáze na Mácháči

Organizátoři proto situaci od loňského září velmi intenzivně řešili. „Zpřísnili jsme bezpečnostní opatření jako například vstupní prohlídky a zavedli jsme průběžné hlídky, které likvidovaly jakékoliv náznaky distribuce,“ popsal Radek Maliník, pořadatel festivalu. „Co se týče areálu, eliminovali jsme případné dealery na minimum až na nulu,“ dodal s tím, že jako organizátoři akce udělali pro vymýcení tohoto problému maximum.

Že se výsledek skutečně dostavil a situace se oproti předchozímu roku razantně zlepšila potvrzuje nejen policie, ale také vedení města, které si letošní spolupráci pochvaluje. „Byli jsme spokojeni. Ve srovnání s loňskem došlo k pokroku. Do příštího roku se vyřeší technické záležitosti v rámci areálu a bude to ještě lepší,“ okomentoval zástupce primátora Milan Jaroš.

Podle Radka Maliníka Hip Hop Kempu dříve problémy s tvrdými drogami nesužovaly. Objevovat se začaly až v posledních dvou letech. „Věřím, že loňský a letošní zásah lidi ve velké míře odradil a pro příště si to rozmyslí,“ doplnil.

Konání festivalu se zároveň obešlo bez vážnějšího narušení veřejného pořádku. Město podle Jaroše obdrželo jen šest stížností občanů z okolí na hluk, což považuje za pozitivní.

Zvýšená bezpečnostní opatření doprovázela tento víkend rovněž taneční festival Mácháč, který se konal u Doks na Českolipsku. Policisté s celníky během něj našli marihuanu, pervitin a další drogy u několika desítek lidí. Celníci na místo dokonce přivezli mobilní spektrometr z německého Saska, díky němuž se jim při jedné z namátkových kontrol podařilo najít 200 tablet extáze.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat