Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní vyšetřování evropských dotací ohrožuje české obce

Česko

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zdlouhavé policejní vyšetřování podezřelých projektů z evropských dotací na jihu a západě Čech působí vážné problémy některým obcím.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle některých jihočeských starostů může vést k naprosté ztrátě důvěry v systém evropských dotací v celém Česku. Ministerstvo financí totiž doporučilo, aby do ukončení vyšetřování projektů z Regionálního operačního programu Jihozápad nedostal slíbenou dotaci žádný úspěšný žadatel. Bez ohledu na to, zda jeho projekt s vyšetřováním souvisí, či nikoliv.

Řada měst a obcí na jihozápadě Čech přitom už v dobré víře, že získala prostředky z evropských fondů, proinvestovala miliony korun, vzala si úvěr z banky či uzavřela smlouvy se stavebními firmami. Nyní hrozí, že o peníze v celkové hodnotě 3,8 miliardy přijdou nebo se zadluží na desítky let.

"Asi se těžko někdo bude domnívat, že oprava bývalého kostela ve Velešíně je v režii tunelářů. Přesto žijeme v nejistotě, zda slíbenou dotaci skutečně dostaneme," řekl LN starosta Velešína na Českokrumlovsku Josef Klíma.

Projekt, kdy chtělo městečko přeměnit odsvěcený kostel na centrum s obřadní síní, byl podle něj hodnocen jako vůbec nejlepší z projektů v tzv. páté výzvě Regionálního operačního programu.

Další podrobnosti o problémových dotacích najdete v pátečním vydání deníku

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat