Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní zákrok na Andělu byl nepřiměřený, říká expert

Česko

  7:21
PRAHA - Zákrok je jednoznačně v rozporu se zásadou přiměřenosti, hodnotí odborník z policejní akademie sobotní incident na pražském Andělu, při kterém strážníci nevybíravě zasáhli proti Richardu Frištenskému. Ten se zastal ženy, kterou muži zákona hrubě povalili na zem.

Pražští strážníci tvrdě zasahují proti Richardu Frištenskému při incidentu na pražském Andělu. foto: tn.cz

"Služební zákrok strážníků postrádá veškeré zásady taktiky služebního zákroku," hodnotí policejní akci David Zámek po zhlédnutí videa, které na místě pořídil jeden z přihlížejících.

K TÉMATU:

Zámek vyučuje na bezpečnostně právní fakultě policejní akademie, jejíž pracovníci hodnocení podobných situací často provádí. "Z právního hlediska musím konstatovat, že je zákrok jednoznačně v rozporu se zásadou přiměřenosti," uvádí s odkazem na příslušný paragraf zákona o obecní policii.

V něm se píše: "Strážník je povinen dbát, aby použitím donucovacích prostředků nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání." Podle odborníka strážníci svým postupem při šarvátce na Andělu tento odstavec zákona jednoznačně porušili.

Podívejte se na záznam incidentu na pražském Andělu:

Postup strážníků hodnotí kriticky i právníci, které oslovily LN. "Podle toho, co jsem viděl na videu, si myslím, že zákrok spíš nezvládli. Psychologicky ani technicky. Některé věci není nutné řešit fyzickou silou," řekl bývalý kriminalista a advokát Josef Doucha.

Podobně uvažuje i pražský právník Jan Černý. Zároveň upozorňuje, že nejhorší, co mohou lidé při zásazích policie – i když se jim nelíbí – dělat, je vměšování. "V takových chvílích doporučuji ihned volat státní policii," říká Doucha.

Jak se incident odehrál

Městští strážníci v sobotu odpoledne na pražském Andělu zasahovali proti dvojici, která patrně popíjela alkohol na místní zastávce MHD. Muže spoutali, načež jeho kamarádka vzala jednomu ze strážníků čepici a praštila jí jeho kolegu po hlavě.

Následoval tvrdý zásah, ženu prudkým chvatem srazili a smýkali s ní po zemi. Richard Frištenský, který byl na zastávce, proti tomuto postupu protestoval a snažil se strážníka odstrčit. Ten ho za to chytl a spolu se svým kolegou mu zkroutili ruce za zády a spoutali ho.

Frištenskému nyní hrozí obvinění z násilí proti úřední osobě. Postup strážníků nyní prověřuje inspekce. Celý incident natočil přihlížející muž, který záznam poskytl TV Nova.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat