Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policie a finanční inspektoři procházejí seznam osob spojovaných s daňovými ráji

Česko

  8:18
PRAHA - Jména téměř 200 lidí z kauzy Panama Papers napojených na Česko už podle informací LN mají detektivové a daňoví úředníci k dispozici. Uniklá data jim však alespoň podle oficiálních vyjádření zatím stále chybí.

Logo společnosti Mossack Fonseca, předního světového hráče na poli offshorových investic. foto: ČTK

Hlavní otázky trvají: neukrývá někdo z Čechů, kteří spolupracovali s dnes už proslulou panamskou firmou Mossack Fonseca, peníze před úřady v daňových rájích? Neskrývají se v uniklých datech, známých po celém světě jako Panama Papers, důkazy o nelegální činnosti v Česku?

Hned když se na počátku měsíce kauza objevila, poslala daňová správa i policie žádosti jak žurnalistům, kteří v rámci Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů s daty pracují, tak německým úřadům, které dokumenty od whistleblowera rovněž dostaly, o jejich poskytnutí. Jak zjistily LN, seznam jmen, který na počátku čítal 283 položek s vazbou na Česko, získali čeští vyšetřovatelé neoficiální cestou. O tom, jak daleko jsou v získávání dat od německých úřadů, tuzemští strážci daní mlží.

JUNEK: V Panama Papers chybí Američané. Mohla uniknout jen evropská data

„Mezi ministerstvem financí a německými úřady probíhá úzká spolupráce a výměna informací v daňové oblasti na běžné pracovní bázi. Nicméně aktivity Finančního analytického útvaru v konkrétních případech nemůžeme komentovat,“ odpověděla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová na dotaz, zda mají takzvaní cifršpioni již dokumenty k dispozici.

Rovněž daňová správa ještě stále „usiluje“. „Generální finanční ředitelství se stále usilovně snaží získat relevantní údaje,“ sdělila mluvčí Petra Petlachová. Slovo relevantní je přitom klíčové. Samotná jména, kterých je po očištění dat na 200, ale k nimž přibývají další, totiž k pátrání daňových úředníků nebo českých vyšetřovatelů nestačí.

Kdyby si chtěli vyžádat informace z Panamy nebo jiného daňového ráje, kde je více než 200 firem napojených na česká jména ze seznamu zaregistrováno musí položit dotaz velmi konkrétně. Daňová správa se tak nemůže jen obecně zeptat, zda někdo konkrétní nemá v Panamě účet. „Musíme to konkretizovat – k jakému období, co, kdy, jak. Z toho vyplývají mnohé formální překážky, abychom se toho náhodou nedověděli moc. Smlouvu o zamezení dvojího zdanění máme například s onou Panamou, týká se to i výměny informací. Ale v tomhle případě jen od roku 2014. Co je staršího data, to nám Panama neposkytne,“ uvedl pro LN šéf daňové správy Martin Janeček.

Autor: