15. května 2019 11:40, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie evakuovala soud v Ostravě, anonym oznámil uložení výbušniny. Nic se ale nenašlo

Okresní soud v Ostravě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okresní soud v Ostravě | foto: Petra Nováková

Policie a justiční stráž nechaly dnes dopoledne evakuovat budovu Okresního soudu v Ostravě kvůli anonymnímu oznámení o uložení výbušniny. Prostory muselo zhruba na dvě hodiny opustit asi 400 lidí. Policisté nic nenašli, před polednem se lidé do budovy mohli vrátit.

Objekt prohledaly desítky policistů. Na místo dorazil i psovod se psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin. „Obdrželi jsme anonymní oznámení o uložení nástražného výbušného systému v budově soudu v Ostravě-Porubě,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Kriminalisté nyní pátrají po oznamovateli.

Za šíření nepravdivé poplašné zprávy hrozí podle trestního zákoníku šest měsíců až tři roky vězení. Jestliže tak pachatel způsobí „vážnou poruchu v činnosti soudu“, činí trestní sazba rok až pět let vězení.

Mluvčí soudu Lukáš Delong řekl ČTK, že od pracovníků justiční stráže dostali pouze pokyn co nejrychleji z budovy odejít. „Bylo to po 9:00. Zrovna jsem soudil a v jednací síni bylo i 30 žáků základní školy, kteří přišli na exkurzi,“ řekl Delong. „Všichni jsme museli rychle budovu opustit,“ uzavřel.

ČTK