16. května 2012 22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathův advokát: Při zatčení měl střelnou zbraň

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Napadneme všechny procesní kroky, hlásá Rathův advokát. Stížnost už podal proti vazbě i proti obvinění z přijetí úplatku, nelíbí se mu ani, že klient "sedí" ve věznici v Litoměřicích. „Orgány činné v trestním řízení postupují na politickou objednávku,“ tvrdí Adam Černý.

LN Podal jste stížnost proti obvinění. Prý nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu úplatku. Takže si klient šel opravdu jen pro víno?
Ano. Naše stížnost se ale týká také vazby. Nejsou pro ni dány žádné důvody. Navíc mu (Davidu Rathovi) tím žalobkyně brání v účasti na hlasování ve sněmovně. Vazba i celý případ probíhá nestandardně, na politickou objednávku.

LN Máte pro takové tvrzení nějaké důkazy?
Takhle to zkrátka normálně neprobíhá. Není důvod pana Ratha držet ve vazbě. Nikam neutíká, nevím, koho by ovlivňoval a jak by to mohl dokázat. Navíc ho umístili do cely v Litoměřicích. Divím se, že ho nedali do Ostravy, abychom to měli těžší. Orgány činné v trestním řízení se snaží znemožnit vedení obhajoby.

LN Už máte jasno, jak ji chcete vést? Hodláte při vymýšlení strategie spolupracovat s dalšími obviněnými?
Ne, v obvinění jsme sami. Na přesný styl obhajoby je ještě brzy. Ještě nám nebylo umožněno ani prostudovat spis. Nevíme, z čeho všeho tak pana Ratha viní.

LN Vy už jste pana Ratha dříve zastupoval?
Ne.

LN Vybral si vás sám? A proč?
Ozval se mi sám. Proč? Podívejte se na moji historii, nevím. To je otázka na něj.

Vše o úplatkářské aféře

LN Pan Rath měl mít při zadržení u sebe zbraň. To by logicky odpovídalo spíše tomu, že si šel pro peníze, než jen vyzvednout krabici s vínem, nemyslíte?
Měl nějakou legálně drženou střelnou zbraň, ne revolver. Jinak je to ale zvláštní logika, že by si bral zbraň kvůli penězům. Jsou lidé, kteří se večer venku zkrátka bojí. Neznamená to vůbec, že si šel pro velký obnos peněz.

LN A jak se dají vysvětlit miliony v hotovosti, které se u něj policisté našli? Větší část jich měl mít skrytou pod podlahou.
Pod podlahou nic neměl, to je nesmysl. A každý z nás má doma přece nějakou hotovost.

LN Ale 30 milionů korun?
To je opět nesmysl. Nebylo to tolik.

LN Kolik tedy? Byly to řády milionů?
Ano, celkově to bylo maximálně v řádech milionů korun. Prohlídky ale probíhaly i ve společných prostorách, které sdílel třeba s rodiči.

LN Jak probíhá zatím spolupráce s vyšetřovateli. Doporučil jste klientovi, aby vypovídal?
Ano, spolupracuje. Odpovídá na desítky dotazů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!