Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Policie bude dál platit za odposlechy

Česko

Ministr vnitra Radek John narazil se svým návrhem, aby byla služba zdarma. Vzdát se ale nechce, žádá alespoň slevu

PRAHA Policie bude i nadále platit desítky milionů ročně mobilním operátorům za odposlechy telefonů. Ministr vnitra Radek John (VV) totiž neuspěl se svým nápadem, aby telefonní společnosti poskytovaly službu zadarmo. Proti se postavil jeho kolega z vlády, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Do jeho gesce zákon o elektronických komunikacích, který by umožnil kriminalistům bez poplatku napíchnout telefon, spadá.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu s návrhem zákona, tak jak nám byl ministerstvem vnitra zaslán, nesouhlasí, a z tohoto důvodu i odmítlo být spolugestorem tohoto návrhu,“ potvrdil LN mluvčí resortu Pavel Vlček.

Policie za odposlechy platí od roku 2006. Zatím to stát přišlo na půl miliardy. A desítky milionů ze své kapsy bude vydávat i nadále.

„Vypadá to, že budeme muset platit. Určitě to ale nevzdáváme. Budeme jednat o slevách,“ řekl LN mluvčí resortu vnitra Pavel Novák. Podle něj hodlá ministr i nadále záměr prosazovat. „Toto bylo jednání na pracovní úrovni, nyní budeme jednat na koaliční úrovni. Jinými slovy: buď ustoupí pan ministr Kocourek, nebo nám na to bude muset dát pan ministr financí Kalousek,“ vzkázal mluvčí.

Mobilní operátoři proti Johnově myšlence vystupovali nekompromisně už od samotného začátku. Ani nyní ze svého postoje neustoupili, slevit nehodlají. „Pro žádnou ,slevu‘ nevidíme prostor. Výši a podmínky kompenzací nákladů na odposlechy jasně stanovuje zákon a vyhláška,“ uvedl mluvčí Telefónica O2 Martin Žabka. Podobně se vyjádřila i mluvčí Vodafonu. „Stejně jako Policie ČR běžně platí v plné výši za pohonné hmoty do aut nebo služby tlumočníků, měla by platit v plné výši i za služby, které jí operátoři ze zákona musí na vyžádání poskytnout a s nimiž jsou spojené náklady v řádu desítek milionů korun ročně,“ sdělila mluvčí Alžběta Weinfurtová.

Ne telefon, ale Skype Odposlechy zdarma nejsou prvním nápadem, se kterým ministr John narazil. Ač chtěl do konce října prosadit, aby se rozšířil počet trestných činů, u kterých lze „policejní uši“ použít, zatím se mu to nepovedlo. Proti je část ODS. „O této věci se bude jednat na koaliční úrovni,“ upřesnil mluvčí Novák.

Kritici novely zpochybňují především její samotný smysl. Zločinci si totiž oblíbili hlavně komunikaci přes internetový Skype a mrtvé schránky, přes telefon už mluví jen málokdy. Potvrzuje to i analýza odposlechů za rok 2009, ze které vyplývá, že detektivové napíchli čtyři a půl tisíce linek, což je o pět set úkonů méně než předloni.

Navíc v pětině případů bylo poslouchání cizích hovorů či sledování zcela k ničemu. A jen polovinu kauz vyšetřovatelé uzavřeli obžalobou.

***

LOŇSKÉ ODPOSLECHY

* Nejvíce odposlouchávala pražská kriminálka a detektivové z ÚOOZ. * Úbytek policejních odposlechů souvisí se změnou trestního řádu: od roku 2008 zákonodárci omezili okruh trestných činů, při jejichž vyšetřování může být odposlech použit.

* Počty odposlechů:

2005 7330

2006 7599

2007 5491

2008 4973

2009 4571

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!