Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aféra Rath: zapletl se projektant Bartík, Provod a úředník Borecký

PRAHA - Komu hrozí v aféře Rath policejní popotahování: projektantovi, který zakázku navýšil o padesát milionů. A firmě, která zájemce o zakázku losovala. Přečtěte si jejich jména.

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. foto: grafika LN/Šimon

Původně byla rekonstrukce buštěhradského zámku, kvůli níž skončil exhejtman a poslanec David Rath ve vazební věznici, vyčíslena na 168 milionů. Jenže kvůli nečekaným změnám v projektu se nakonec finální částka vyšplhala na 218 milionů korun.

Serveru Lidovky.cz se podařilo vypátrat jméno firmy, která zdražení zařídila. Navýšení ceny zajistil podle všech indicií projektant a majitel společnosti Arcia Richard Bartík.

Vodítko k jeho jménu nabízí už policejní obvinění Ratha a spol. „V úmyslu navýšit cenu zakázky na 218 milionů s vědomím a se souhlasem obviněných dal hejtman David Rath pokyn dosud neustanovenému zaměstnanci krajského úřadu k zajištění nového, dosud neustanoveného projektanta, označovaného jako Bartík,“ píše se ve policejním dokumentu.

ČTĚTE TAKÉ:

A projektant, označovaný jako Bartík, pak podle vyšetřovatelů i cenu navýšil. „Tomuto bylo zadáno účelově doplnit a navýšit rozpočet zakázky o údajně chybějící položky ve výkazu výměr původního projektanta, ačkoliv si byli vědomi toho, že rozpočet odevzdaný projekční kanceláří Aria zadavateli odpovídá projektové dokumentaci a tedy jakékoliv její navýšení je účelové,“ stojí ve zprávě.

Aria + Arcia = 218 milionů

Kdo je Richard Bártík

David Rath poklepává na základní kámen při výstavbě nového areálu Benešovské nemocnice (ředitel Energie Zdeněk Osner zcela vpravo)

V roce 2009 působil ve vlivné kladenské společnosti Energie stavební a báňská, a to v pozici obchodního ředitele.

Energie přitom v minulosti vyhrála řadu zakázek ve Středočeském kraji. Letos v únoru například  zahájila stavbu nové transfuzně-hematologické stanice v Benešovské nemocnici.

Původní projekt tedy vypracovala společnost Aria, která se podle zjištění vyšetřovatelů odmítla podepsat pod předražený návrh. A právě v tu chvíli do zakázky vstoupil Richard Bartík, který si mimochodem loni v létě založil projekční firmu Arcia.

Jak je vidět na první pohled, její název se jen nepatrně liší od jména první projekční kanceláře. Arcia k původnímu projektu za 168 milionů „přilepila“ další náklady na vybavení interiéru zámku – za 30 milionů. Zbývajících 18 milionů kraj vyčlenil na statické zajištění objektu a „další nezbytně nutné práce“.

Muž z kraje

I když Bartík odmítá hovořit o buštěhradské kauze, sám nepřímo označil „dosud neustanoveného“ úředníka, který prodražení zakázky na pokyn Ratha a spol. vyřizoval. Jedná se o projektového manažera středočeského hejtmanství Michala Boreckého.

„Pan Borecký je zaměstnanec kraje a má ten projekt na starosti, nicméně že by mě do něčeho tlačil, o tom nic nevím. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl Bartík serveru Lidovky.cz.

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.
David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.

Jak Lidovky.cz popsaly v minulých dnech, Borecký byl jedním ze tří Rathových podřízených, kteří 23. listopadu 2011 našli ve služebních e-mailech původní, nepřestřelený projekt. Ani on ovšem kvůli nové a nanejvýš podezřelé ceně policii nezalarmoval.

Podezřelá losovačka

Do machinací se zadáváním buštěhradské zakázky by mohla být zapletena také firma, která prováděla předvýběr vítěze soutěže – inženýrská společnost Provod.

ČASOVÁ OSA

„Počet zájemců, kteří byli vyzváni k podání nabídek, byl omezen na pět losováním. Losování provedla společnost Provod – inženýrská společnost, přičemž toto losování bylo dosud nezjištěným způsobem ovlivněno tak, aby v něm byli vylosování předem určení zájemci,“ píše se v policejním dokumentu.

Jednatel firmy Petr Plichta ovšem nyní veškeré spojení s rekonstrukcí zámku odmítá. „To je nějaký omyl, nesmysl. Vůbec nic jsme tam nedělali,“ reagoval Plichta na dotazy serveru Lidovky.cz. Byť policejní dokumenty hovoří o opaku, podle jedné z verzí se ale nakonec losování neuskutečnilo - o zakázku se přihlásily rovnou jen ty "správné" firmy. Společnost Provod se nicméně se měla podílet na výběru vítězů i v jiných veřejných zakázkách ve Středních Čechách.

Navíc i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová v minulých dnech naznačila, že okruh obviněných není konečný. 

Zadržení kvůli Buštěhradu

Vedle Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta obvinila policie také Jana Drážďanského (ředitel firmy Konstruktiva Branko, která tendr vyhrála), Tomáše Mladého (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Ivanu Salačovou (majitelka společnosti FISA, která figurovala jako subdodavatel zakázky), Luciu Novanskou (členka představenstva ML Compet, spřízněné s firmou Erinyes, která tendr vypisovala) a Martina Jireše (předseda představenstva firmy Puro-Klima, která dodává zdravotnické přístroje).

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...