8. října 2012 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalíka má dostat do vězení model "pět na stole v českých"

Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA V případě zadrženého lobbisty Marka Dalíka pracuje policie se stejnou konstrukcí jako v nejznámější úplatkářské kauze "pět na stole v českých". I tehdy vinila polského lobbistu Jacka Spyru a tajemníka tehdejšího premiéra Zdeňka Doležela z pokusu o podvod. Měli slibovat nesplnitelné během privatizace Unipetrolu, Dalík zase při tendru na vojenské vozy Pandur.

Dalík v roce roce 2007 podle výpovědi zaměstnance zbrojařské firmy Steyer přišel s nabídkou, že zařídí, aby kabinet Mirka Topolánka (ODS) pokračoval v tendru započatém vládou Jiřího Paroubka (ČSSD). Za pomoc požadoval Topolánkův muž 18 milionů eur (skoro půl miliardy korun). Topolánkova vláda pak skutečně koupila 107 transportérů za 14,4 miliardy korun, ihned se objevily spekulace o neúměrně vysoké ceně. Pochybnosti budil i samotný Dalík, který o miliardovém obchodu jednal jako prostředník, aniž by zastával oficiální funkci.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ nápadně připomíná nejznámější korupční kauzu "pět na stole v českých", kde hlavní roli hráli právě Spyra a Doležel. První jmenovaný se pokusil vylákat z miliardáře Andreje Babiše deset milionů korun. Na oplátku mu slíbil zastavení údajného trestního oznámení za korupci při privatizaci Unipetrolu. Ačkoliv Spyrovi hrozilo až deset let, nakonec u soudu vyvázl s tříletou podmínkou za podvod.

Ze stejného trestného činu vinili kriminalisté i Doležela. Za pomoc při privatizaci Unipetrolu chtěl od podnikatele Tomáše Pitra pětimilionový úplatek. Nejznámější korupční aféru proslavilo video, v němž Doležel na schůzce řekl, že "na stole bude pět v českých". Jenže privatizace Unipetrolu v té době již neběžela, Paroubkův exporadce tak již nemohl nic ovlivnit. Doleželův čin nicméně soudkyně nakonec překvalifikovala na přijetí úplatku, za což mu uložila dvouletý podmíněný trest.

Jacek Spyra

Jacek Spyra

Zdeněk Doležel na snímku z roku 2008.

Zdeněk Doležel na snímku z roku 2008.

Dalík si již vyslechl obvinění z pokusu o podvod, blízkého spolupracovníka expremiéra Mirka Topolánka zadrželi kriminalisté v noci z neděle na pondělí, když se vracel z restaurace. 

ogoOndřej Golis