Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drábkův náměstek Šiška patří do vazby, navrhuje žalobce

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška | foto: ČTK

PRAHA Protikorupční policie chce, aby soud poslal náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera do vazby. Policie viní oba vysoké úředníky z podplácení, v úterý zaslala státnímu zástupci podnět, aby soudu vazbu navrhl.

lnformaci sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Státní zástupce Petr Boš podnět již obdržel, zda návrh podá, se rozhodne nejpozději ve středu ráno. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová nicméně LN potvrdila, že žádost už státní zástupce odeslal. 

"Fyzicky ještě obvodní soud pro Prahu 2 ten návrh nemá, ale v rámci mezirezortní komunikace vím, že se ten návrh během dnešního dne objeví. Předpoklad je, že se o něm bude rozhodovat během zítřejšího pracovního dne. Ten návrh by se měl objevit každým okamžikem," potvrdila.

Obvinění může souviset s firmou OKsystem

Podle serveru deníku E15 by zadržení mohlo souviset se spory s firmou OKsystem, která donedávna pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti.

Od letoška má ministerstvo jiné dodavatele. Ředitel společnosti Martin Procházka k případu nechtěl nic sdělovat.

Šišku a Hojera odvedli kriminalisté v pondělí dopoledne přímo z budovy ministerstva. Podle Ibeheje souvisí stíhání se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, podrobnosti k případu ale zatím zveřejňovat nechtěl. Státní zástupce dnes sice od policie dostal usnesení o zahájení trestního stíhání, ale žádné bližší informace také neposkytl.

Postup policie je skandální, míní Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se náměstek skutečně dopustil trestného činu. Cítí plnou politickou odpovědnost za to, že na ministerstvo Šišku přivedl a udělal jej svým prvním náměstkem. Odvolá jej, jak bude možné odvolání doručit. Předsednictvo TOP 09 Drábkovi vyjádřilo plnou důvěru.

ČTĚTE VÍCE:

Ministr již v pondělí uvedl, že k zatčení podřízených mu policie nic nesdělila. Drábek takový postup policie deset dní před volbami označil za skandální. "Chápu názory některých ústavních činitelů, že v této věci náš útvar zatím nepodal bližší informace. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že absolutní prioritou policie v rámci vyšetřování je, aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," sdělil na policejním webu ředitel protikorupčního tvaru Tomáš Martinec.

Podezřelé tendry jsou za 2,4 miliardy Kč

Po Drábkově odchodu volá opoziční ČSSD. V úterý vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jeho odvolání, chce audit zakázek MPSV a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Pochyby jsou podle strany u tendrů za 2,4 miliardy Kč.

Šiška čelí trestnímu oznámení také kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Podal ho Nadační fond proti korupci s tím, že první náměstek, Drábek a případní další neznámí pachatelé mohli porušit povinnosti při správě cizího majetku, zneužít informace a postavení v obchodním styku či přijmout úplatek. Policisté se i tímto případem začali již zabývat.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...