Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Drábkův náměstek Šiška patří do vazby, navrhuje žalobce

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška foto: ČTK

Aktualizováno
PRAHA - Protikorupční policie chce, aby soud poslal náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera do vazby. Policie viní oba vysoké úředníky z podplácení, v úterý zaslala státnímu zástupci podnět, aby soudu vazbu navrhl.
  12:53aktualizováno  17:24

lnformaci sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Státní zástupce Petr Boš podnět již obdržel, zda návrh podá, se rozhodne nejpozději ve středu ráno. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová nicméně LN potvrdila, že žádost už státní zástupce odeslal. 

"Fyzicky ještě obvodní soud pro Prahu 2 ten návrh nemá, ale v rámci mezirezortní komunikace vím, že se ten návrh během dnešního dne objeví. Předpoklad je, že se o něm bude rozhodovat během zítřejšího pracovního dne. Ten návrh by se měl objevit každým okamžikem," potvrdila.

Obvinění může souviset s firmou OKsystem

Podle serveru deníku E15 by zadržení mohlo souviset se spory s firmou OKsystem, která donedávna pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti.

Od letoška má ministerstvo jiné dodavatele. Ředitel společnosti Martin Procházka k případu nechtěl nic sdělovat.

Šišku a Hojera odvedli kriminalisté v pondělí dopoledne přímo z budovy ministerstva. Podle Ibeheje souvisí stíhání se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, podrobnosti k případu ale zatím zveřejňovat nechtěl. Státní zástupce dnes sice od policie dostal usnesení o zahájení trestního stíhání, ale žádné bližší informace také neposkytl.

Postup policie je skandální, míní Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se náměstek skutečně dopustil trestného činu. Cítí plnou politickou odpovědnost za to, že na ministerstvo Šišku přivedl a udělal jej svým prvním náměstkem. Odvolá jej, jak bude možné odvolání doručit. Předsednictvo TOP 09 Drábkovi vyjádřilo plnou důvěru.

ČTĚTE VÍCE:

Ministr již v pondělí uvedl, že k zatčení podřízených mu policie nic nesdělila. Drábek takový postup policie deset dní před volbami označil za skandální. "Chápu názory některých ústavních činitelů, že v této věci náš útvar zatím nepodal bližší informace. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že absolutní prioritou policie v rámci vyšetřování je, aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," sdělil na policejním webu ředitel protikorupčního tvaru Tomáš Martinec.

Podezřelé tendry jsou za 2,4 miliardy Kč

Po Drábkově odchodu volá opoziční ČSSD. V úterý vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jeho odvolání, chce audit zakázek MPSV a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Pochyby jsou podle strany u tendrů za 2,4 miliardy Kč.

Šiška čelí trestnímu oznámení také kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Podal ho Nadační fond proti korupci s tím, že první náměstek, Drábek a případní další neznámí pachatelé mohli porušit povinnosti při správě cizího majetku, zneužít informace a postavení v obchodním styku či přijmout úplatek. Policisté se i tímto případem začali již zabývat.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!