Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Drábkův náměstek Šiška patří do vazby, navrhuje žalobce

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška foto: ČTK

Aktualizováno
PRAHA - Protikorupční policie chce, aby soud poslal náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera do vazby. Policie viní oba vysoké úředníky z podplácení, v úterý zaslala státnímu zástupci podnět, aby soudu vazbu navrhl.
  12:53aktualizováno  17:24

lnformaci sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Státní zástupce Petr Boš podnět již obdržel, zda návrh podá, se rozhodne nejpozději ve středu ráno. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová nicméně LN potvrdila, že žádost už státní zástupce odeslal. 

"Fyzicky ještě obvodní soud pro Prahu 2 ten návrh nemá, ale v rámci mezirezortní komunikace vím, že se ten návrh během dnešního dne objeví. Předpoklad je, že se o něm bude rozhodovat během zítřejšího pracovního dne. Ten návrh by se měl objevit každým okamžikem," potvrdila.

Obvinění může souviset s firmou OKsystem

Podle serveru deníku E15 by zadržení mohlo souviset se spory s firmou OKsystem, která donedávna pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti.

Od letoška má ministerstvo jiné dodavatele. Ředitel společnosti Martin Procházka k případu nechtěl nic sdělovat.

Šišku a Hojera odvedli kriminalisté v pondělí dopoledne přímo z budovy ministerstva. Podle Ibeheje souvisí stíhání se způsobem vyhlášení veřejné zakázky, podrobnosti k případu ale zatím zveřejňovat nechtěl. Státní zástupce dnes sice od policie dostal usnesení o zahájení trestního stíhání, ale žádné bližší informace také neposkytl.

Postup policie je skandální, míní Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se náměstek skutečně dopustil trestného činu. Cítí plnou politickou odpovědnost za to, že na ministerstvo Šišku přivedl a udělal jej svým prvním náměstkem. Odvolá jej, jak bude možné odvolání doručit. Předsednictvo TOP 09 Drábkovi vyjádřilo plnou důvěru.

ČTĚTE VÍCE:

Ministr již v pondělí uvedl, že k zatčení podřízených mu policie nic nesdělila. Drábek takový postup policie deset dní před volbami označil za skandální. "Chápu názory některých ústavních činitelů, že v této věci náš útvar zatím nepodal bližší informace. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že absolutní prioritou policie v rámci vyšetřování je, aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," sdělil na policejním webu ředitel protikorupčního tvaru Tomáš Martinec.

Podezřelé tendry jsou za 2,4 miliardy Kč

Po Drábkově odchodu volá opoziční ČSSD. V úterý vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jeho odvolání, chce audit zakázek MPSV a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Pochyby jsou podle strany u tendrů za 2,4 miliardy Kč.

Šiška čelí trestnímu oznámení také kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Podal ho Nadační fond proti korupci s tím, že první náměstek, Drábek a případní další neznámí pachatelé mohli porušit povinnosti při správě cizího majetku, zneužít informace a postavení v obchodním styku či přijmout úplatek. Policisté se i tímto případem začali již zabývat.

Autoři: ,