Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie chce zbavit poslance ODS imunity

Česko

  13:06
PRAHA - Policie žádá sněmovnu, aby zbavila imunity poslance Jiřího Polanského (ODS). Ten se měl jako chomutovský radní dopustit spolu s dalšími šesti již obviněnými radními trestného činu při schvalování kontroverzní koupě výměníkové stanice.

Sněmovna. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jedná se o případu sporného odkoupení výměníkové stanice v Chomutově, kvůli kterému kriminalisté stíhají šest chomutovských radních včetně primátorky města. O
případném vydání Polanského dnes jednal sněmovní mandátový a imunitní
výbor.

Jeho předseda Miloslav Kala (ČSSD) ČTK řekl, že poslanci zatím nerozhodli, jaké stanovisko doporučí sněmovně, jež pak o žádosti hlasuje. "Výbor ustanovil dva zpravodaje, kteří mají určit další postup. Jednání jsme přerušili," řekl Kala. Polanský podle zpravodajského serveru Novinky.cz dnes označil podezření, že se jako radní dopustil trestného činu, za nepodložené.

Kala dodal, že o případném vydání Polanského, který se dostal do sněmovny v červnových volbách za Ústecký kraj, může jednat až ustavená sněmovna. Poslanci se ale zatím nemohou shodnout na tom, kdo zasedne v jejím čele. Funkční je tak jen sněmovní volební komise a právě mandátový a imunitní výbor. Jejich zřízení vychází ze zákona.

Policie odeslala do parlamentu žádost o vydání poslance 31. července. "Vzhledem k tomu, že o ní do současné doby nebylo rozhodnuto, nebudeme se k důvodům této žádosti vyjadřovat," sdělila ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Škoda za 4 miliony
Kriminalisté chomutovské radní podezírají z porušování povinnosti při správě cizího majetku, za což jim hrozí až pětileté vězení. Výměníkovou stanici odkoupila od jejího majitele firma ve stoprocentním vlastnictví města. Radní se hájí tím, že museli rychle jednat, neboť majitel výměníkovou stanici odpojil, a stovky domácností se tak ocitly bez tepla.

Policie tvrdí, že radní způsobili škodu 4,2 milionu korun. Sněmovna v minulosti vydala poslance k trestnímu stíhání již jedenáctkrát, jako prvního v historii Jana Vika (SPR-RSČ), který byl obviněn z šíření poplašné zprávy.

Naposledy sněmovna vydala ke stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého kriminalisté viní ze zprostředkování úplatku. Doležal se letos v lednu vzdal mandátu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat