16. září 2012 13:12, aktualizováno  18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Druhý případ otravy v hlavním městě: muž popíjel whisky na Praze 5

Alkohol zadržený policií (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol zadržený policií (ilustrační). | foto: ČTK/PR

BRNO Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přijala dalšího muže s otravou metanolem. Osmapadesátiletý pacient je při vědomí, komunikuje ale jen velmi obtížně. Údajně pil whisky, podle policie popíjel s třicetiletým mužem, který s otravou leží ve VFN už od pátku. Kriminalistům se podařilo najít ještě třetího muže, který s oběma otrávenými pil. Vyšetření ale odmítl.

Lékaři okamžitě zahájili léčbu a zvažují podání norského léku fomepizol. Sdělila to ředitelka nemocnice Dana Jurásková. "Dnes ve 12:50 jsme přijali nového pacienta. Je to muž z Prahy 5. Měl vysokou hladinu metanolu v těle. Je při vědomí. Zahajujeme dialýzu a zvažujeme podání antidota," uvedla Jurásková. Podle ní muž velmi obtížně komunikuje. Zatím údajně řekl, že pil whisky.

Právě konzumace i jiného alkoholu mohla podle policie u ošetřeného muže oddálit otravu metanolem. Policejní mluvčí Jana Rösslerová řekla, že policie stihla muže ještě před hospitalizací krátce vyslechnout. Podle informací z jeho výpovědi také vyrazila policie na další kontroly podniků, kde muži popíjeli. "Všechno v současnosti nasvědčuje tomu, že závadový alkohol se mohl vyskytovat na Praze 5," řekla mluvčí.

ČTĚTE VÍCE

Policie se od druhého muže dozvěděla také to, že s nimi popíjel ještě třetí muž, který ale už v sobotu odmítl odběr krve. Policie zná totožnost třetího muže, podle mluvčí by měl přijít k výslechu.

Policie varuje před slivovicí
Policie zadržela člověka, jenž údajně přes internet prodal závadnou slivovici muži z Boskovicka, který byl později hospitalizován s otravou. Zároveň policisté varují další případné zákazníky před konzumací dodané lihoviny.

Prodejce nabízel podezřelou slivovici na internetových stránkách Bazoš. Komunikoval prostřednictvím e-mailové adresy veselypetr@atlas.cz. Novinářům to oznámila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Prodejce nabízel podezřelou slivovici na internetových stránkách Bazoš a Annonce.

Prodejce nabízel podezřelou slivovici na internetových stránkách Bazoš a Annonce.

"Policisté důrazně varují občany, kteří si prostřednictvím výše uvedených nebo obdobných inzerátů alkohol objednali, aby jej v žádném případě nekonzumovali a ozvali se kriminalistům na linku 158," uvedla Vedrová. Pokud už někdo zakoupený alkohol vypil, měl by vyhledat lékaře.

Prodejce sliboval výhodnou koupi

Prodejce v inzerátech nabízel "výbornou domácí slivovici" za 230 korun nejen na internetu, ale i na vývěskách v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě.

Destilát distribuoval v pet lahvích, vyloučit však nelze ani jiné obaly. Doručován byl buď poštou, nebo po domluvě prostřednictvím osobního odběru.

Text inzerátu

„Prodám lahodně jemnou kvalitní slivovici ze švestek. 230Kč/l. Osobní odběr s koštem v Uherském Brodě. Zašlu i na dobírku."

Otrávený osmatřicetiletý muž leží v boskovické nemocnici. Ráno byl jeho stav podle lékařů stabilizovaný, avšak nadále vážný. Prodejce je v rukou policie, další podrobnosti však zatím mluvčí nechtěla zveřejnit.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!