4. června 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie: „Cinklé“ zakázky správců železnice zdrželi šéfové

Protikorupční policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní... | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Na konci března zasahovala policie ve státní společnosti Správa železniční dopravní cesty. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality se zajímal nejméně o šest zakázek v hodnotě 879,462 milionu korun. Podle příkazu k prohlídce, který mají LN k dispozici, byli v hledáčku i dva náměstci SŽDC.

Pozornost policie si vysloužila mimo jiné zakázka na stavební práce na trati Lužná u Rakovníka– Chomutov za 743, 2 milionu korun.

„PČR zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky (...) a zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, kterého se měly dopustit podezřelé osoby jednající za Správu železniční dopravní cesty,“ píše se v příkazu.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.
Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.

Podle policie mělo dojít k manipulování s dokumenty k výběrovému řízení, a to po otevírání obálek s nabídkami uchazečů. K jaké manipulaci přesně došlo, dokument neuvádí, nicméně výsledkem mělo být, že ostatní uchazeči byli diskriminováni.

Podle oficiálních dokumentů podala nejnižší nabídku firma Strabag Rail. Policie ale zaklepala na dveře SŽDC s příkazem k prohlídce, který tvrdí něco jiného.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky