Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie dávala Chovancovi špatné informace. Manipulace, tvrdí bývalý inspektor

Ministr vnitra Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

PRAHA Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dostával od policejního prezidia špatné informace o stavu vybavení pro policisty z pražské pořádkové jednotky. Vyplývá to z auditu ministerstva vnitra, který nechal Chovanec udělat. Podle poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) z policejního výboru nedávala policie správné údaje schválně.

Přes půl roku upozorňovaly odbory na špatný stav ochranných vest u pražské pořádkové jednotky, která stojí při demonstracích a dalších nebezpečných zásazích v první linii. Nakonec se věc dostala až na půdu sněmovny a interpelovaný ministr vnitra Milan Chovanec se nemohl dopočítat skutečného počtu.

Nejprve tvrdil, že ochranných vest je 411, později se opravil a uvedl 211 kusů. Číslo ale neodpovědělo na otázku, kolik z těchto vest je skutečně prošlých a v jakém jsou stavu. Ministerstvo tedy vypsalo audit, aby si nezávisle na policii ověřilo reálný stav.

Výsledek? „Na základě výsledků tohoto auditu jsem nucen konstatovat, že provedenou kontrolou bylo zjištěno, že skutečně nejsou plněna a dodržována některá ustanovení,“ píše Chovanec v interpelaci.

A kolik použitelných vest při zásahu tedy pražská jednotka opravdu má? Ani 411, ani 211, ale 188.

„Pořádková jednotka v Praze disponuje celkem 188 kusy balistických vest, 23 kusů bylo vedeno jako po expiraci,“ uvádí šéf resortu vnitra. Prošlé kusy ale prý policie používá pouze k výcviku a jsou označeny, aby si je strážci zákona nespletli.

Demonstrace provázeli také těžkooděnci.

Těžkooděnci na demonstraci.

Chyba v systému?

Důvod, proč ke zmatkům došlo, jsou podle oficiálního prohlášení ministra v chybném zadání údajů do systému EKIS (Ekonomický informační systém).

EKIS je ekonomický informační systém, jehož součástí je i evidence majetku, včetně jeho zařazení na koncové policejní útvary. Data spravují krajská ředitelství samostatně a každý kraj odpovídá za správnost informací.

„Dle vyjádření Policejního prezidia ČR došlo k chybnému poskytnutí informace o počtu a expiraci ochranných prostředků u SPJ Praha v důsledku pozdní aktualizace předmětných údajů ze strany Krajského ředitelství hl. m. Prahy v systému EKIS a následně neověření takto poskytnutých údajů Policejním prezidiem ČR. Takový postup považuji spolu s policejním prezidentem za nepřijatelný,“ píše Chovanec.

To potvrzuje i mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. „Šlo o nesoulad informací v čase. Databáze EKIS nebyla ze strany pražského ředitelství zaktualizována a zároveň si policejní prezidium zjištěné údaje neověřilo a bralo je za aktuální. Pro vedení je tato situace nepřijatelná a proto bude validitě informací v systému EKIS věnovat zvýšenou pozornost,“ oznámila.

Zamžování informací

Podle poslance Ondráčka (KSČM) se ale může jednat o cílenou manipulaci. „Myslím si, že policejní prezidium nedávalo ministrovi pravdivé informace. Když poslal prověrku z vnitra, tak zjistili pravdu,“ míní.

Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně.

Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně.

Za pravdu mu dává i bývalý svazový inspektor páce u policejních odborů Jiří Pech. Ten tvrdí, že byl propuštěn pro nadbytečnost, neboť na problémy aktivně upozorňoval. „Přijde mi, že manipulovali, aby odůvodnili ten stav, který tam byl,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Kontrola z devátého prosince totiž nedopadla pro pořádkovou jednotkou v Praze vůbec dobře. „Zjistili jsme tristní stav vybavenosti policistů a ochrany jejich životů. Pro tu první linii to bylo opravdu špatné. Mohl postavit s bídou první třetinu lidí do první linie, protože zbytek vybavení byl šunt,“ shrnul Pech záznam o kontrole, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Nedostatek ochranných vest pro policisty je způsoben zdlouhavým soutěžením, které bylo zdržováno neustálým napadáním firem u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní to ale vypadá, že by strážci zákona mohli konečně vybavení dostat. Zafinancují se ze švýcarských fondů. Na konci července tak byla podepsána smlouva na dodání 2851 kusů moderních ochranných kompletů.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...