24. května 2008 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie dopadla desítky lidí při krádeži šrotu

Policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Pozemek bývalého kovošrotu ve čtvrti Krásné Březno střeží ústecká městská policie. V pátek zde totiž přistihla až 150 lidí při krádeži kovového odpadu. Strážníci místo uzavřeli, oplocený pozemek budou hlídat minimálně do pondělí. Podle zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného je drobná krádež kvalifikována jako přestupek, proto se jednotlivé případy budou řešit u městskému úřadu.

Podle Novotného může být přestupek některým lidem změněn na trestný čin. "Když se pachatel v posledním roce dopustil jiné drobné krádeže, škoda se mu sčítá," řekl Novotný. V pondělí by se měl situací zabývat městský obvod Neštěmice, pod který čtvrť Krásné Březno patří. "Mělo by se rozhodnout, zda budeme areál střežit nepřetržitě i nadále. Jde o to, aby možnost sběru kovů nepřilákala další nepřizpůsobivé občany z celých Čech a ti pak nepáchali v Ústí další trestnou činnost," uvedl mluvčí.

Podle Ústeckého deníku, který dnes o krádežích informoval, lidé železo ze země dobývali pomocí lopat, krumpáčů i holýma rukama. Šrot vyhrabávaly i děti, sběrači si kovy předávali dírami v plotě a pod vraty vyhrabali velkou díru.

Město se potýká s krádežemi barevných kovů už delší čas. Podle ústeckého primátora Jana Kubaty krádež kovů v Krásném Březně dokládá, že je nutné, aby se zákonodárci zabývali vážnou diskusí o změně legislativy při nakládání s kovovým odpadem. Strážníci mají hlídkovat i před jinými sběrnami kovů ve městě, aby nakradený kov nemohl být prodán.

Kubata se již přes rok snaží prostřednictvím Svazu měst a obcí prosadit zpřísnění zákona tak, aby například uložil majitelům sběren prokazovat původ šrotu. Pokud by vykoupili kradený, byli by trestně odpovědní. Pomohly by podle něho i větší kompetence, které by strážníkům umožnily prohledat sběrnu, nebo zákaz vykupovat šrot za hotové peníze.

ČTK