Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie dopadla Roma podezřelého z mačetového útoku

Česko

  16:24aktualizováno  16:31
PRAHA - Policie dopadla jednoho ze dvou uprchlých Romů podezřelých z účasti na loňském mačetovém útoku v baru v Novém Boru na Českolipsku. Tři z pěti údajných útočníků policie zajistila už krátce po činu. Na útěku je tak nyní pouze jediný, a to Jakub Žiga.

Antonín Sinu foto: ČTK

Potvrdila to náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Zadrženým je Antonín Sinu. O uvalení vazby podle ní bude rozhodovat soud v Liberci, zřejmě v pátek.

Advokátka Klára Samková, která podezřelé z novoborského útoku zastupuje, řekla, že se stíhaný muž policii vydal dobrovolně. "Pan Sinu se plánovaně, za mé i policejní spolupráce, vydal do rukou zákona," řekla advokátka a dodala, že podezřelý byl policii předán ve dvě hodiny odpoledne a celý průběh byl zdokumentován.

ČTĚTE TAKÉ:

Útok se stal v srpnu minulého roku v baru Pivní pomoc. Incidentu měl předcházet konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří chtěli hrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Jeden host údajně jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli a tři zranili.

Může padnout i výjimečný trest

Obžaloba dosud nebyla podána. Státní zastupitelství ale loni v prosinci v případě čtyř z útočníků rozhodlo, že budou stíháni za pokus o vraždu. Původně byl jejich čin posuzován jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Obviněným hrozí až výjimečný trest.

Novoborský incident na severu Čech zvýšil napětí mezi většinovou společností a tamními Romy. Lidé v Novém Boru na něj zareagovali poklidnou demonstrací, na které násilí odsoudili. Do města ale útok přilákal i Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), která v Novém Boru uspořádala pochod. Na bezpečnost v ulicích po útoku také začali dohlížet policejní těžkooděnci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat