Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie dostala prý před návštěvou čínského prezidenta pokyn: tibetské vlajky viset nesmí

Česko

  13:00
PRAHA - V březnu navštívil na tři dny Českou republiku čínský prezident Si Ťin-pching. Policie předtím dostala jasné pokyny, aby zajistili případné sundání tibetský vlajek. Mnoho lidí si je vyvěsilo například do oken v místech, kudy měl prezident projíždět, píše Seznam.cz.

Protestující lidé vyměnili na poslední chvíli na několika sloupech čínskou vlajku za tibetskou. foto:  Michal Šula, MAFRA

Lidi, kteří vlajku vyvěsili na určitých místech (kde se čínský prezident zdržoval a kudy projížděl), policie žádala o jejich stažení. Ačkoli to dodnes ministr vnitra i policie odmítají, jeden z policistů uvedl, že k několika incidentům v březnu skutečně došlo.

„Nás na vlajkách nezajímalo nic, jen nám bylo řečeno, že máme hlídat, aby vlajky nebyly vyvěšovány na určitých místech,“ přečetl pro Seznam zprávy aktivista Martin Uhlíř policistovu výpověď z jednání přestupkové komise.

Právě pro Uhlíře si policie přišla na Petřín, kde vlajku v době návštěvy vyvěsil. Oficiálním důvodem bylo to, že nezaplatil vstupné.

Policisté odvádí aktivisty, kteří se pokoušeli vyvěsit tibetské vlajky místo...
Čínský prezident Si Ťin Pching hovoří v roli hostitele na tiskové konferenci k...

Ministr vnitra Chovanec i přes výpověď policisty tato tvrzení odmítá. „Probíhalo školení policistů před návštěvou čínského prezidenta, a to tak, že měl být dodržován zákon. Nebyla tam žádná instruktáž ve smyslu sundávání tibetských vlajek,“ uvedl pro Seznam Chovanec.

Odříznutí vlajek

Při návštěvě čínského prezidenta ulice Prahy zaplavily čínské vlajky či billboardy s nápisem „Vítejte v České republice“. Na Evropské ulici v Praze 6 dokonce jeden muž čínské vlajky odřízl, celý incident řešila policie. Více ZDE.

Policie přišla i na pražskou FAMU, která tibetskou vlajku také vyvěsila. FAMU musela vlajku stáhnout, důvodem mělo být to, že se „Číňané zlobí,“ přípomíná Seznam.

Proti Číně i na její podporu se v Praze při návštěvě čínského prezidenta hojně demonstrovalo. Kromě obchodních smluv došlo i k podpisu dohody o strategickém partnerství. Hrad při příležitosti této návštěvy dokonce spustil speciální twitterový účet (více ZDE).

Autor:

Mohlo by vás zajímat