Lidi, kteří vlajku vyvěsili na určitých místech (kde se čínský prezident zdržoval a kudy projížděl), policie žádala o jejich stažení. Ačkoli to dodnes ministr vnitra i policie odmítají, jeden z policistů uvedl, že k několika incidentům v březnu skutečně došlo.
„Nás na vlajkách nezajímalo nic, jen nám bylo řečeno, že máme hlídat, aby vlajky nebyly vyvěšovány na určitých místech,“ přečetl pro Seznam zprávy aktivista Martin Uhlíř policistovu výpověď z jednání přestupkové komise.
Právě pro Uhlíře si policie přišla na Petřín, kde vlajku v době návštěvy vyvěsil. Oficiálním důvodem bylo to, že nezaplatil vstupné.
Ministr vnitra Chovanec i přes výpověď policisty tato tvrzení odmítá. „Probíhalo školení policistů před návštěvou čínského prezidenta, a to tak, že měl být dodržován zákon. Nebyla tam žádná instruktáž ve smyslu sundávání tibetských vlajek,“ uvedl pro Seznam Chovanec.
Odříznutí vlajek
Při návštěvě čínského prezidenta ulice Prahy zaplavily čínské vlajky či billboardy s nápisem „Vítejte v České republice“. Na Evropské ulici v Praze 6 dokonce jeden muž čínské vlajky odřízl, celý incident řešila policie. Více ZDE.
Policie přišla i na pražskou FAMU, která tibetskou vlajku také vyvěsila. FAMU musela vlajku stáhnout, důvodem mělo být to, že se „Číňané zlobí,“ přípomíná Seznam.
Proti Číně i na její podporu se v Praze při návštěvě čínského prezidenta hojně demonstrovalo. Kromě obchodních smluv došlo i k podpisu dohody o strategickém partnerství. Hrad při příležitosti této návštěvy dokonce spustil speciální twitterový účet (více ZDE).